Tunca Nehrinde kimyasal kirliliğin araştırılması ve sonuçta ortaya çıkacak en yüksek kimyasal kirliliğin giderilmesi için uygulanacak arıtma metodunun incelenmesi
- Tez No: 67593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, Edirne'nin önemli akarsularından olan Tunca nehrinin evsel atık suları ve sanayi atıkları ile kimyasal kirlenmesinin incelenmesi ve belirlenecek önemli kimyasal kirliliğin giderilmesi için uygun kimyasal arıtma metodunun araştırılması amaçlanmaktadır. 22.1.1996 tarihinden başlamak üzere Tunca nehrinden sekiz ay süre ile periyodik olarak önemli istasyonlardan su örnekleri alınarak kimyasal analizleri yapılmıştır. Kimyasal kirliliği belirleyen, çözünmüş oksijen (Ç.O), biyolojik oksijen ihtiyacı (B.O.I5), kimyasal oksijen ihtiyacı (K.O.I.), iletkenlik, askıda katı madde (A.K.M.), sıcaklık, NH3, NH4+, N02-, N03-, Ch, PO4-3, Na+, K+, Ca++, Mg++, CaC03, MgC03, Fe++, Cr+6, Cu++, pH gibi önemli parametreler uygun metodlarla ölçülmüştür. Yapılan ölçümlerde, Tunca nehrinin kimyasal kirliliğinin limit değerlere ulaştığı anlaşılmaktadır. Küçük sanayi kuruluşlarının atıkları ve Edirne'nin evsel atıkları kimyasal kirliliği gittikçe arttırmaktadır. Yaz aylarında debisi çok düşük olan Tunca nehrinde askıda katı maddeler önemli bir kirlilik oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalarda, örnek sularda bulunan askıda katı madde miktarının minimuma indirilmesi için Pıhtılaştırma ve Yumaklaştırma işlemi yapılmıştır. Çöktürücü olarak değişik kimyasal bileşikler kullanılmış, en uygun ve ekonomik çöktürücü olarak AI2(S04)3.18H20 seçilmiştir. Alüminyum sülfatın pH 4-7 aralığında en fazla çökelti oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate a proper purification method for domestic and industrial wastes in Tunca river, one of the main rivers in Edirne. The samples from Tunca river were taken periodically, once in a month for eight months, starting from 22.1.1996. The parameters for chemical pollution such as disolved oxygen, biochemical oxygen demand, suspended solid substances, temperature, NH3, NH4+, NO2“, N03”, CI", PO4-3, Na+, K+, Ca++, Mg++, CaC03, MgC03, Fe++, Cr+6, Cu++, pH were measured by appropriate methods. The obtained values showed that the pollution in Tunca river was approached to the limit values. Chemical pollution in Tunca river due to industrial and domestic wastes have been increasing gradually. During summer timo, the Suspended solid substances have been accumulated in the river because of the low debi of the river. In this study, to minimize the suspended solid substances, coagulation and sedimentation methods were applied. Several precipitating agents were used and- among them Aİ2(S04)3.18H20 was the most appropriate and economical agent at pH 4-7.