Okulöncesi öğretmenlerinin mesleki imajının iş tatminine etkisi
The effect of pre-school teachers' occupational images on their job satisfaction
  1. Tez No: 675975
  2. Yazar: İBRAHİM SARIASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ARİF KIRKIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı okulöncesi öğretmenlerinin mesleki imajının iş tatminine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde bulunan okullarda görev yapan 407 okulöncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile ulaşılan 201 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''Öğretmenlerin Mesleki İmaj Ölçeği'' ve ''İş Tatmini Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmada Araştırma sonuçlarına göre; okul öncesi öğretmenlerinin mesleki imaj alt boyutlarından sosyal boyut algıları orta düzeyde, iletişim boyutu ve kişisel boyut algıları ise yüksek düzeydedir. Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki imaj algıları ve iş tatmini düzeyleri de yüksek olarak belirlenmiştir. Araştırmada, aritmetik ortalama, Bağımsız Gruplar t-Testi, Tek Yönlü Varyans (ANOVA) testi, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yaşları 25 yaş ve altındaki öğretmenlerin mesleki imaj ölçeği alt boyutlarından sosyal, iletişim ve kişisel imaj boyutlarına görüşlerinin 26-35 ve 36-45 yaş arası olan öğretmenlerden daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde yaşları 25'den küçük olan okul öncesi öğretmenlerinin mesleki imaja yönelik görüşleri yaşları 26-35 ve 36-45 yaş arası olan öğretmenlerinden daha olumludur. Hizmet süresi 5 yıldan az olan okul öncesi öğretmenlerinin sosyal boyuta ilişkin görüşleri hizmet süresi 6-10 yıl, 11-15 yıl ve 16 yıl ve üzeri olan öğretmenlerden daha olumludur. Hizmet süresi 5 yıldan az olan okul öncesi öğretmenlerinin kişisel imaj boyutu ve mesleki imaja ilişkin görüşleri hizmet süresi 16 yıl ve üzeri olan öğretmenlerden daha olumludur. Bekar okul öncesi öğretmenlerin sosyal boyuta ilişkin algıları evli öğretmenlerden daha olumludur. Öğretmenlerin medeni durumlarına göre iletişim boyutu, kişisel imaj boyutu ve mesleki imaja ilişkin algıları farklılık göstermemektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin eğitim, çalıştığı kurum ve kurumda çalıştığı yaş grubuna göre değişkenine göre sosyal boyut, iletişim boyutu, kişisel imaj boyutu ve mesleki imaja ilişkin algıları farklılık göstermemektedir. Okul öncesi öğretmenlerin yaş, hizmet yılı, eğitim durumu, medeni durum, çalıştığı kurum ve kurumda çalıştığı yaş grubu değişkenine göre iş tatmin düzeyleri anlamlı farklılık göstermemektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki imaj boyutları ve iş tatmini arasında pozitif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerin iş tatmin düzeyi mesleki imaj alt boyutlarından ilk sırada sosyal boyut ve ikinci sırada da kişisel imaj düzeyi tarafından pozitif düzeyde etkilenmektedir. okul öncesi öğretmenlerinin mesleki imaj algıları iş tatmin düzeylerini %8,8 düzeyinde açıklamakta kalan kısım işe iş tatminini etkileyen diğer etmenler tarafından açıklanmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara uygun olarak eğitim yönetimi açısından öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of preschool teachers' professional image on job satisfaction. The relational survey method was used in the research. The sample of the study consists of 407 preschool teachers working in the Küçükçekmece district of Istanbul province. The sample of the study consists of 201 reached by simple random sampling method.“Teachers' Professional Image Scale”and“Job Satisfaction Scale”were used as data collection tools in the study. In the research, arithmetic mean, Independent Groups t-Test, One Way Variance (ANOVA) test, correlation and regression analyzes were used. According to the research results; preschool teachers' perceptions of the social dimension, one of the sub-dimensions of professional image, are at a medium level, while perceptions of communication dimension and personal dimension are at high levels. Preschool teachers' professional image perceptions and job satisfaction levels were also determined to be high. According to the results of the study, it was determined that the opinions of teachers aged 25 years and under from the dimensions of the professional image scale to the social, communication and personal image dimensions were more positive than the teachers between the ages of 26-35 and 36-45. Similarly, the views of preschool teachers under 25 years of age about professional image are more optimistic teachers whose ages are between 26-35 and 36-45. Preschool teachers who have less than five years of service time are more positive than teachers with a service period of 6-10 years, 11-15 years, and over 16 years. Preschool teachers who have less than five years of service time are more positive than teachers with a service period of 16 years or more about the personal image dimension and professional image. Single preschool teachers' perceptions of the social dimension are more positive than married teachers. Teachers' perceptions of communication dimension, personal image dimension and professional image do not differ according to their marital status. Preschool teachers' perceptions of the social dimension, communication dimension, personal image dimension and professional image do not differ according to the education, institution and age group in which they work. Job satisfaction levels of preschool teachers do not differ significantly according to the variable of age, years of service, educational status, marital status, institution and age group in which they work. Positive relationships were found between preschool teachers' professional image dimensions and job satisfaction. The social dimension positively influences the job satisfaction level of preschool teachers in the first place from the sub-dimensions of professional image and the level of personal image in the second place. Occupational image perceptions of preschool teachers explain their job satisfaction level at 8.8 %, the remaining part is explained by other factors affecting job satisfaction. As a result of the research, suggestions were developed in terms of teachers' demographic characteristics and educational management.