Çevrim içi alışverişte tüketici tutum ve davranışlarını etkileyen etmenler: Türkiye'deki Somalili öğrenciler üzerine bir araştırma
Factors affecting consumer attitudes and behaviors in online shopping: A research on Somalia students in Turkey
- Tez No: 675976
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; Somalili öğrencilerin çevrim içi alışveriş tutum ve davranışlarını incelemek ve bazı tanımlayıcı özellikler açısından çevrim içi alışveriş tutum ve davranışlarında kimi farklılıkların olup olmadığını belirlemektir. Bu çalışmanın başka bir amacı, algılanan risk, algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan faydanın tüketicinin çevrim içi alışverişe yönelik tutumuna etkisini araştırmaktır. Bu çalışma Türkiye'de yapılmıştır. Bu araştırmanın hedef kitlesi Türkiye'de yaşayan Somalili öğrencilerdir. Konu çevrim içi tüketicilerin davranışlarıyla ilgilendiği için çevrim içi anketler kullanıldı. 170 öğrenci ankete katıldı. Anket dört bölümden oluşmaktadır. Anket sorularında çoktan seçmeli sorular ile likert tipi sorulara yer verilmiştir. Birinci bölüm demografik özellikleri içeren sorulardan oluşmaktadır. İkinci bölüm internet kullanımı ve alışverişi ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Üçüncü bölüm çevrim içi bir satın alma işlemi yaparken 5'li likert tipi ifadeler kullanarak verilen ögelerin önemini listelemektedir. Anketin dördüncü bölümünde internet alışverişinde algılanan kullanım kolaylığı, algılanan yararlık ve algılanan risk ile ilgili 5'li likert tipi ifadeli 12 soru yer almaktadır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 21,0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerini belirlemede frekans, yüzde, istatistikler kullanılmıştır. Öğrencilerin tanımlayıcı özellikleri açısından çevrim içi tüketici tutum ve davranışlarının incelenmesinde t-testi, Anova testi ve Tukey testi kullanılmıştır. Algılanan kullanım kolaylığının, algılanan fayda ve algılanan riskin öğrencilerin çevrim içi alışverişe yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemesinde regresyon testi kullanıldı. Araştırma sonucunda algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığının tüketicilerin çevrim içi alışverişe yönelik tutumunu olumlu etkilediği, algılanan riskin ise tüketicinin çevrim içi alışverişe yönelik tutumunu olumsuz etkilediği bulunmuştur. Bu çalışmada çevrim içi alışveriş tutum ve davranışlarının öğrencilerin cinsiyetlerine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Araştırma, erkeklerin çevrim içi alışverişe karşı kadınlardan daha olumlu bir tutuma sahip olduğunu bulunmuştur. Ayrıca çevrim içi alışveriş tutum ve davranışlarının öğrencilerin yaşlarına göre farklılık gösterdiği görülmüştür Çalışma, 21-30 yaş grubundaki ve 31 yaş ve üzeri yaştaki öğrencilerin çevrim içi alışverişe karşı daha olumlu tutuma sahip olduğunu ortaya koydu. Çalışmada çevrim içi alışveriş tutum ve davranışlarının öğrencilerin eğitimine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Yüksek lisans öğrencilerinin çevrim içi alışverişe karşı lise öğrencilerine göre daha olumlu bir tutuma sahip olduğu görülmüştür. Çalışmada ayrıca çevrim içi alışveriş tutum ve davranışlarının öğrencilerin gelirlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Yüksek gelirli öğrencilerin düşük gelirli öğrencilere göre çevrim içi alışverişe karşı daha olumlu bir tutuma sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is; To examine Somali students' online shopping attitudes and behaviors and to determine whether there are some differences in online shopping attitudes and behaviors in terms of some descriptive features. Another aim of this study is to investigate the effect of perceived risk, perceived ease of use and perceived usefulnesss on the attitude of consumers towards online shopping. This study was conducted in Turkey. The target audience of this research are Somali students who live in Turkey. Online surveys were used as the topic was concerned with the behavior of online consumers. 170 students participated in the survey. The survey consists of four parts. The questionnaire included multiple choice questions and likert type questions. The first part consists of questions about demographic features. The second part consists of multiple choice questions about internet usage and shopping. Third part When making an online purchase, list the importance of the following items using 5 likert-type expressions. In the fourth part of the questionnaire, there are 12 questions with 5 Likert type expressions about perceived ease of use, perceived usefulness and perceived risk in internet shopping. The data obtained from the questionnaires were evaluated in computer environment using the SPSS 21.0 statistics program. In determining the descriptive characteristics of the students participating in the research; frequency, percentage, statistics are used. In examining online consumer attitudes and behaviors in terms of descriptive characteristics of students; t-test, Anova test and Tukey test were used. In examining the effect of perceived ease of use, perceived usefulness and perceived risk on students' attitudes towards online shopping; regression test was used.