Okulöncesi öğretmenlerinin mesleki motivasyonları ile teknoloji kullanımı arasındaki ilişki
The relationship between preschool teachers' professional motivation and technology use
  1. Tez No: 1002124
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada okulöncesi öğretmenlerinin mesleki motivasyonları ve teknoloji kullanımı arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca okulöncesi öğretmenlerinin fiziki şartları, okul içi ve okul dışı motivasyon etkenlerinin teknoloji kullanımıyla ilişkileri arasındaki farkları araştırmak amaçlanmaktadır. Araştırmanın veri toplama sürecinde, Taş ve arkadaşları (2020) tarafından geliştirilen“Öğretmen Mesleki Motivasyonu Ölçeği”ile Kol (2012) tarafından hazırlanan“Okul Öncesi Eğitimde Teknolojik Araç-Gereç Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği”olmak üzere iki farklı araç kullanılmıştır. 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Artvin ilinde çalışan tüm okulöncesi öğretmenlerine (N:181) ulaşılmıştır. Verilere normallik analizi ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular, okul öncesi öğretmenlerinin teknoloji kullanım yeterlilikleri, okulun fiziki ortamı ve teknoloji kullanımının mesleki motivasyonları arasındaki ilişkiyi açıklamış, ancak mesleki motivasyon ile teknoloji kullanımı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Teknoloji kullanımı sıklıkla düzeyinde, motivasyon oranı ise olumlu düzeyine denk geldiği sonucuna varıldı. Hizmet içi eğitimler ve okul teknoloji alt yapılarının güçlendirilmesi ile öğretmenlerin teknoloji kullanımı arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between preschool teachers' professional motivation and technology use. It also aims to investigate whether preschool teachers' physical conditions, in-school and out-of-school motivational factors, and technology use differ. In the data collection process of the research, two different instruments were used: the“Teacher Professional Motivation Scale”developed by Taş et al. (2020) and the“Attitude Scale Towards the Use of Technological Tools and Equipment in Preschool Education”prepared by Kol (2012). All preschool teachers (N:181) working in Artvin province in the 2024-2025 academic year were reached. Normality analysis and correlation analysis were applied to the data. The findings revealed a relationship between preschool teachers' technology use proficiency, the school's physical environment, and their professional motivation for technology use. However, no significant relationship was found between professional motivation and technology use. It was concluded that technology use was frequent, and motivation was positive. Teachers' use of technology can be increased through in-service training and strengthening school technology infrastructure.