Cumhuriyet Dönemi Klasik Batı Müziği ve Necil Kazım Akses'in viyola eserlerinin form açısından incelenmesi
Republican era Classical Western Music and the investigation of the viola works of Necil Kazım Akses in terms of form
- Tez No: 675980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ÖNER DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada erken Cumhuriyet döneminin müzik inkılabını oluşturan isimler incelenmiştir. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında, çağın unsurlarını yakalayıp“Milli Sanat”bilincine ulaşmayı amaçlayan Mustafa Kemal Atatürk'ün çabaları, Hindemith'in önerileri, Türk Beşleri olarak anılan bestecilerimizin hayatları ve sürece katkılarından bahsedilmektedir. Çağdaş Türk Müziği'nin önemli bestecilerinden olan Necil Kazım Akses'in seçilen eserlerinin form analizi yapılmıştır. Cumhuriyet dönemi klasik Batı müziğini oluşturmaya çalışan Türk Beşleri, Avrupa'nın çok sesli müziğini kopyalamak yerine bize ait olan müziği yücelttiler. Yeni müziğimiz, özü bize olan halk ve sanat müziği unsurları ile çağdaş güncel besteleme teknikleri içeriyordu. Necil Kazım Akses, Türk Beşleri'nin en genç bestecisi. Türk müzik inkılabı uğruna adanmış bir ömür, son nefesine kadar eserler üretmeyi sürdüren tutkulu bir besteci ve öğrencileriyle bu inkılabın ateşini diri tutan bir öğretmen. Hiç şüphesiz ki oluşturulan bu yeni kültürde en büyük paya sahip olan isimlerin başında geliyordu. Çalışmamın sonunda dönemin müzikal özellikleri sergilenmiş ve Necil Kazım Akses'in seçilen eserlerinin dönemin müzik dilini yansıttığı saptanmıştır. Böylece tezin günümüz araştırmacılarına, viyola icracılarına yardımcı olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the people who led the music revolution of the Early Republican Era have been investigated. The research also includes the efforts of Mustafa Kemal Ataturk who aimed to reach an understanding of 'National Art' to meet the requirements of the era, the proposals of Hindemith, the lives of the national composers named 'the Turkish Five and their contributions to the process. Moreover, the form analysis of the selected works of Necil Kazım Akses, one of the most important composers of Contemporary Turkish Music, was conducted. The Turkish Five, who tried to create Republican Era Classical Western music, dignified the Turkish music which already belonged to us instead of copying Europe's polyphonic music. Our new music consisted of the components of Turkish folk and Turkish classical music as well as modern composing techniques, of which the core is ours. Necil Kazım Akses, the youngest of the Turkish Five, spent his whole life for the revolution of Turkish music. He was a dedicated composer who continued to produce pieces of art till the last moment of his life, and a teacher who kept the revolution fresh with his students. At the end of the study, musical features of the related era have been presented and it has been revealed that the selected works of Necil Kazım Akses reflected the musical language of that time. Thus, the current study is expected to guide the researchers and viola players of today.