Homotetik hareket altında bazı özel eğri tiplerine en az eylem prensibinin ve holditch teoreminin uygulanması üzerine
On the application of the principle of least action and holditch theorem to the some special curve types under the homotetic motion
- Tez No: 675981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın giriş bölümünde literatür özeti verilmiş olup ikinci bölümde bazı temel tanımlara yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde bazı özel sikloid tipi eğri tanımları verilmiş ve en az eylem ilkesi ifade edilmiştir. Çalışmanın orijinal kısmı olan dördüncü ve beşinci bölümde; öncelikle ifade edilen özel sikloid tipi eğriler düzlemsel homotetik hareketi altında ele alınıp en az eylem prensibi uygulanarak eğrilerin minimal eylem noktalarının hesaplanabilmesi için hareketli düzlemin noktalarının enerjileri hesaplanmıştır. Son olarak çember ve elips kapalı eğrileri için Holditch teoremi ifade ve ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consist of five chapters. In the introduction chapter, the summary of literature is given. In the second chapter, some basic concepts are given. In the third chapter, some specific cycloid-type curve definitions are given and the principle of least action is expressed. The orginal part of the study are the fourth and fifth chapters. Firstly special cycloid-type curves are expressed under closed planar homotetic motion and the principle of least action is applied to these curves. The principle of least action is applied to these curves and the energies of the points of the moving plane are calculated in order to calculate the minimum action point of these curves. Finally the Holditch theorem are obtained for circle and ellipse closed curves.