malign plevral effüzyonlarda fiberoptik bronkoskopinin tanısal değeri diagnostic value of fiberoptic bronchoscopy in malignant pleural effusions
- Tez No: 675987
- Danışmanlar: UZMAN KUNTER PERİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Göğüs Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
normalde plevral boşlukta bulunan 5-15 ml kadar sıvının çeşitli nedenlerle artmasına plevral effüzyon denmektedir. plevral effüzyon, plevranın primer hastalığı olan mezotelyoma hariç, başta konjestif kalp yetmezliği ve malignite olmak üzere pekçok plevra dışı sistemik ve lokal hastalığa sekonder olarak karşımöıza çıkar. Etiolojideki çok çeşitliliğe rağmen tanısal yöntemler sınırlıdır, bu nedenle klinikte zaman zaman hekimleri çıkmaza sokan bir tablo çıkarabilmektedir. plevral efüzyon varlığının klinik ve radyolojik olarak kolayca düşünülmesine karşın etyolojik tanıda zorluklarla karşılaşılmaktadır. göğüs radyografisi bt, torasentezle alınan sıvı örneğinin biyokimyasal, mikrobiyolojik ve sitolojik incelenmeleri gibi noninvaziv yöntemlerle olguların ancak %75 inde tanı konabilmekte ve kapalı iğne biyopsileri ile tanı değerinin yükselmesine rağmen en iyi şartlarda bile tüm olguların % 20 sinde tanı konulamamktadır. bu olgularda % 90-% 100 tanı sağlayan torakoskopşk cerrahi veya altın standart kabul edilen açık akciğer biyopsisi uygulanmalıdır. ancak her iki yöntemin genel anestezi ile, hospitaşizasyon gerektiren cerrahi bir işlem olduğu, mortalite ve morbidite nedneiyle herkese uygulanamayacağı göz önüne alınmalıdır. gözlen altında hastanın takibi ise % 50 malignite riski taşıdığı için sakıncalıdır. torasentez ve kapalı biyopsisi incelemeleriyle tanı konmamış plevral efüzyonlu olguların etyolojisinde bronkopulmoner ve mediastianl hastalıkların, sıklıkla da malignitenin olması nedeniyle torakoskopi ve açık akciğer biyopsisinden önce bronkoskopi düşünülmelidir. fiberoptik bronkoskopi nin gündeme gelişinden bu yanan endikasyon kapsamı genişlemektedirç son yıllada nednei bilinmeyen plevral effüzyonlar da dahil edilmiştirç bu çalışmada etyolojisinde akciğer karsinomu şüphesi olan olgularda radyolojik tetkikler eşliğinde FOBun tanısal yararının incelenmesi, torasentez ve plevra biyopsisine ek olarak klinik yararının irdelenmesi, tanı algoritmesinda yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase of 5-15 ml of fluid normally found in the pleural space for various reasons is called pleural effusion. Except for mesothelioma, which is the primary disease of the pleura, pleural effusion occurs secondary to many non-pleural systemic and local diseases, primarily congestive heart failure and malignancy. Despite the wide variety in the etiology, diagnostic methods are limited, so it can create a picture that puts physicians in a deadlock from time to time in the clinic. Although the presence of pleural effusion is easily considered clinically and radiologically, difficulties are encountered in the etiological diagnosis. Diagnosis can only be made in 75% of the cases with noninvasive methods such as chest radiography CT, biochemical, microbiological and cytological examination of the fluid sample taken by thoracentesis, and although the diagnostic value increases with closed needle biopsies, it cannot be diagnosed in 20% of all cases even under the best conditions. In these cases, thoracoscopic surgery, which provides 90%-100% diagnosis, or open lung biopsy, which is considered the gold standard, should be performed. however, it should be taken into account that both methods are surgical procedures that require hospi- tazization with general anesthesia and cannot be applied to everyone due to mortality and morbidity. The follow-up of the patient under observation is inconvenient as it carries a 50% risk of malignancy. Bronchoscopy should be considered before thoracoscopy and open lung biopsy, since bronchopulmonary and mediastinal diseases, and often malignancy, are the etiology of cases with pleural effusion that are not diagnosed by thoracentesis and closed biopsy examinations. Since the introduction of fiberoptic bronchoscopy, the scope of indications has been expanding. In recent years, pleural effusions of unknown cause have also been included. In this study, it was aimed to examine the diagnostic benefit of FOB in the presence of radiological examinations in cases with suspected lung carcinoma in the etiology, to examine its clinical benefit in addition to thoracentesis and pleural biopsy, and to determine its place in the diagnostic algorithm.