Çin'in küreselleşmesinde kuşak ve yol girişimi ve Türkiye-Çin ilişkilerine muhtemel etkileri
Belt and Road Initiative in China's globalization and its possible effects on Turkey-China relations
  1. Tez No: 675989
  2. Yazar: GÜLŞAH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜRREŞİT CELİL KARLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Deng Xiaoping, 1978 yılında gerçekleştirdiği“Reform ve Dışa Açılım”politikalarının sonucunda benimsediği sosyalist piyasa ekonomisi sistemi ile Çin ekonomisini kapitalizme açarak küreselleşme sürecini başlatmıştır. 2008 küresel finansal krizinden sonra ABD'nin liderliğindeki küresel sistemin meşruiyetinin sorgulandığı konjonktürde Çin'in krizden minimum hasarla çıkması ve 2010 yılında dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline gelmesi bölgesel ve küresel rolünün yeniden konumlandırılmasını gerekli kılmıştır. Çin, 2012 yılında göreve gelen Xi Jinping tarafından ortaya koyulan“Çin Rüyası”vizyonu çerçevesinde ekonomik, ticari, askeri ve kültürel alanlarda daha aktif stratejiler izlemiş ve BRICS Yeni Kalkınma Bankası, Asya Alt Yapı Yatırım Bankası ve Kuşak ve Yol Girişimi gibi alternatif kurumsallaşma hamleleri ile 21. Yüzyılın küresel hegemonik gücü olma niyetini ortaya koymuştur. Çin ekonomisinin, Orta Doğu ve Afrika'nın zengin enerji kaynaklarına ve Avrupa pazarlarına kesintisiz bağlanmasının önemli bir argümanı olan Kuşak ve Yol Girişimi, Çin için ekonomik ve ticari bir proje olmasının yanında derin politik amaçlar da ihtiva etmektedir. Çin'in, girişime taraf Asya ve Afrika ülkelerine girişim kapsamında gerçekleştirilen ulaşım ve alt yapı projeleri için verdiği yüksek miktardaki kredilere karşılık“borç tuzağı diplomasisi”politikasını uygulaması Kuşak ve Yol Girişimi'ni emperyal politikaları doğrultusunda kullandığı algısını güçlendirmektedir. Çin'in güvenlik ve zaman açısından Orta Doğu ve Avrupa'ya kara ve demir yoluyla ulaşması için en uygun güzergâh olan Orta Koridor Girişimi, Türkiye'nin jeopolitik ve coğrafi önemini artırmaktadır. Türkiye,“kazan kazan”stratejisinin uygulanabilirliğini sağladığı taktirde girişimden kazançlı çıkacak ülkeler arasında yer alacaktır. Ancak öncelikli olarak girişimin Türkiye açısından oluşturduğu risklerin tespit edilmesi ve çözüme kavuşturulması gerekmektedir. İşbu çalışma Kuşak ve Yol Girişimi'nin Türkiye üzerindeki muhtemel etkilerinin değerlendirilmesi ve ortaya çıkan fırsat ve risklerin analiz edilerek çözüm sunulması bakımından önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Deng Xiaoping initiated the globalization process by opening the Chinese economy to capitalism with the socialist market economy system adopted as a result of his“Reform and Opening Up”policies in 1978. After the 2008 global financial crisis, when the legitimacy of the current global system led by the United States was questioned, China's exit from the crisis with minimal damage and became the world's second largest economy in 2010 required a repositioning of its regional and global role. China has pursued more active strategies in economic, commercial, military and cultural areas within the framework of the“Chinese Dream”vision put forward by Xi Jinping, who took office in 2012 and has demonstrated its intention to become the global hegemonic force of the 21st century. with alternative institutionalization moves such as the BRICS New Development Bank, The Asian Infrastructure Investment Bank and the Belt and Road Initiative. The Belt and Road Initiative, which is an important argument for the uninterrupted connection of the Chinese economy to the rich energy resources of the Middle East and Africa and European markets, in addition to being an economic and commercial project for China, it also contains deep political goals. China's implementation of“debt trap diplomacy ”policy in response to the high amounts of loans it gives to Asian and African countries participating to initiative for transport and infrastructure projects carried out within the framework of the initiative strengthens the perception that it is using the Belt and Road Initiative in accordance with its imperial policies. The Middle Corridor Initiative, which is the most suitable route for China to reach the Middle East and Europe by land and railway in terms of security and time, increases Turkey's geopolitical and geographical importance. Turkey, will be among the countries that will benefit from the initiative if it ensures the viability of the“win win ”strategy. But first of all, it is necessary to identify and resolve the risks posed by the initiative from the view of Turkey. This study is important in terms of evaluated the possible impact of the Belt and Road Initiative on Turkey and provided solutions by analyzing the emerging opportunities and risks.