A knowledge-based risk management tool for construction projects using case-based reasoning
İnşaat projeleri için vaka temelli örnekleme kullanan bilgi tabanlı bir risk yönetimi aracının geliştirilmesi
- Tez No: 676035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK BUDAYAN, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnşaat projeleri, çoğunlukla dış etkenlere karşı savunmasızdır ve projeyle ilgili belirsizlikler nedeniyle genellikle karmaşık ve yüksek riskli projeler olarak kabul edilir. Risk yönetimi (RY), inşaat sektöründe faaliyet gösteren şirketler için kritik bir başarı faktörüdür. RY, riskle ilgili bilginin etkin bir şekilde yönetilmesini gerektiren bilginin yoğun olarak kullanıldığı bir süreçtir. Bilgiye dayalı RY süreçlerini desteklemek için araçlar geliştirmek için halihazırda bazı araştırmalar yapılmış olsa da, bu araçların çoğu, anlık bilgi yakalama, bilgi paylaşımı için web tabanlı platform ve geçmiş projelerden elde edilen tecrübeyi etkili kullanma gibi bazı kritik özellikleri göz ardı etmektedir. Ayrıca, risk tanımlama, analiz, yanıt ve izleme gibi RY aşamalarının biri veya birkaçı mevcut çalışmaklar tarafında göz ardı edilmiştir. Bu nedenle, bu çalışma, vaka temelli örnekleme (CBR) yoluyla bilgi tabanlı bir RM aracı (yani CBRisk) geliştirerek bu eksilikleri gidermeyi amaçlamaktadır. CBRisk, döngüsel RY sürecini destekleyen ve kapsamlı bir proje özelliklerini dikkate alan etkili bir web tabanlı bir araç olarak geliştirilmiştir. Son olarak, geliştirilen araç kara kutu testi ve odak grup görüşmeleri yapılarak değerlendirildi ve etkinliği onaylandı. Sonuçlar, CBRisk'in inşaat projelerinde RY'nin etkinliğini artırmak için önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve minimum modifikasyonla diğer proje tabanlı endüstrilerde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Construction projects are often deemed as complex and high-risk endeavours, mostly because of their vulnerability to external conditions as well as project-related uncertainties. Risk management (RM) is a critical success factor for companies operating in the construction industry. RM is a knowledge-intensive process that requires effective management of risk-related knowledge. Although some research has already been conducted to develop tools to support knowledge-based RM processes, most of these tools ignore some critical features, such as live knowledge capture, web-based platform for knowledge sharing and effective case retrieval for learning from past projects. Moreover, several RM phases, such as risk identification, analysis, response and monitoring are not usually integrated. Thus, this study aims to bridge these gaps by developing a knowledge-based RM tool (namely, CBRisk) via case-based reasoning (CBR). CBRisk has been developed as a web-based tool that supports the cyclic RM process and utilises an effective case retrieval method considering a comprehensive list of project similarity features in the form of fuzzy linguistic variables. Finally, the developed tool was evaluated and validated by conducting black-box testing and an expert review meeting. Results demonstrated that CBRisk has a considerable potential to enhance the effectiveness of RM in construction projects and may be used in other project-based industries with minimal modifications.