Yalova Üniversitesi'nde rüzgar potansiyeli belirleme ve örnek uygulama
Determination of wind potential at Yalova University and sample application
  1. Tez No: 676042
  2. Yazar: ELİF KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Fosil yakıtların gün geçtikçe tükenecek olması ve zararlı gazlar ile CO2'nin atmosferdeki yoğunluğunun giderek artması nedeniyle dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynakları önemsenmektedir. Türkiye bu eğilimde benzer artışı göstererek, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimini arttırmak ve petrole olan bağımlılığı düşürme çabası içerisindedir. Yenilebilir enerji kaynakları içerisinde, uygulanabilirlik açısından en elverişli olanı rüzgar enerjisidir. Türkiye'de 2020 yılı verilerine göre 8 GW'tan daha yüksek bir kurulu güce sahiptir. Yalova Üniversitesi için temin edilen 10 yıllık (01.01.2012 ile 18.04.2021 yılları arası) rüzgar verileri baz alınarak incelenen REPA haritaları, Weibull dağılımı kullanılarak hesaplanan rüzgar hızı verileri ve kullanılan bilgisayar programları (WAsP ve WindPRO) ile Yalova Üniversitesi'nde rüzgar potansiyeli belirleme çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Yalova Üniversitesi'nin ortalama rüzgar hızı değeri (Vm) 3.76 m/s ve rüzgar gücü potansiyeli (ED) 62.7 W/m2 olarak tespit edilmiştir. Türkiye'nin farklı illerinde yapılan bu tarz çalışmalar ile il bazlı rüzgar hızı ve güç yoğunluğu değerlerine ulaşılmıştır. Yapılan farklı çalışmalarda kullanılan yöntemlerin başında gelen Weibull yoğunluk fonksiyonu, Rayleigh ve bilgisayar programları kullanılmıştır. İncelenen çalışmalarda en iyi hesaplama ve analizin Weibull dağılımı ile elde edildiği sonucuna varılmıştır. Fakat diğer unsurlarda (Modelleme, Türbin konuşlandırması v.b.) bilgisayar programlarından genellikle WAsP ve WindPRO tercih edilmiştir. Bütün bu çalışmalar ve Yalova Üniversitesi için yapmış olduğumuz çalışma sonucunda hesaplanmış rüzgar hızı verileri REPA'dan analiz edilen rüzgar hızı verileri ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu incelenen çalışmalardaki değerler REPA değerlerinden ortalama %20.4 oranında yüksek gösterildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that all the fossil fuels will be consumed day by day and the percentage of harmful gases and CO2 in the atmosphere gradually increases therefore renewable energy resources are considering highly important worldwide. Turkey is showing a similar development in this trend to increase of efforts to reduce dependence on the oil and that the orientation towards renewable energy sources. Among the renewable energy sources, wind energy is the most favorable in terms of applicability. According to data from the year of 2020, Turkey has greater than 8 GW of installed capacity. Determining wind potential at Yalova University with REPA maps, wind speed data calculated using the Weibull distribution and computer programs used (WAsP and WindPRO), which were analyzed on the basis of 10-year wind data provided for Yalova University (between 01.01.2012 and 18.04.2021) work has been done. As a result of the study, Yalova University's average wind speed value (Vm) was determined as 3.76 m/s and wind power potential (ED) 62.7 W/m2. As a result of this kind of studies in different cities in Turkey which carried out, the wind speed and the power density have been reached based on its related cities. Weibull density function, Rayleigh and computer programs, which are the leading methods in this kind of different studies have been used but in the other cases (Modeling, Turbine deployment, etc.), WAsP and WindPRO were generally preferred as computer programs. The calculated wind speed data as a result of all these studies and the study we have done for Yalova University were compared with the wind speed data analyzed from the REPA. As a result of the comparisons reviewed, it was determined the values in the studies examined were shown to be 20.4% higher than the REPA values.