Heterohalkalı salisilaldiminler ve bakır komplekslerinin antimikrobiyal aktivelerinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial activities of heterocyclic salisiladimines and copper complexes
  1. Tez No: 676043
  2. Yazar: ŞADUMAN ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde özellikle antibiyotiklere dirençli bakterilerin meydana getirdiği enfeksiyonlardan dolayı mortalitede önemli ölçüde artış gözlenmektedir. Antimikrobiyal ilaçlara dirence bağlı olarak, her yıl yaklaşık binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle ilaç direnci gelişimi ve bu gelişimden kaynaklanan ölümcül hastalıklara istinaden yeni antimikrobiyal ajanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda, ilaç direncine alternatif antimikrobiyal ajanlar geliştirmek amacıyla Schiff bazlarından, 4 adet salisilaldimin ligandı ve bu ligandların bakır komplekslerinin Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus üzerindeki antimikrobiyal etkinlikleri test edilmiştir. Çalışmada, salisilaldimin Ligandları (1,1,7,7-Tetra-Metil-Jululidin-N-Pentil-Salisilaldimin, N-Hekzil, N-Heptil, N-Oktil heterohalkalı salisilaldiminler) ve bunların bakır (Cu (II)) kompleksleri (Bileşik1-8) kullanılmıştır. Bileşiklerin antibakteriyel etkilerinin belirlenmesinde MTT testi kullanılmıştır. E. col i üzerine Bileşik 8 ile (MİK değeri 33.93 µM), P. Aeruginosa üzerine Bileşik 8 ile (MİK değeri 35.60 µM) ve S. aureus üzerine en güçlü antibakteriyel etki Bileşik 2 ile (MİK değeri 4.21 µM) elde edilmiştir. Schif bazı ligandlarına göre bakır komplekslerinin daha güçlü antibakteriyel etkiler gösterdiği dikkati çekmiştir. Test edilen bileşiklerden,1,1,7,7-tetra-metil-jululidin-N-pentil-salisilaldimin (Cu (II)) kompleksinin S. Aureus ile meydana gelen enfeksiyonların tedavisi için antibakteriyel ajan adayı olabilme potansiyeline sahip olduğu ve bu bileşik ile daha ileri araştırmaların yürütülmesinin önemli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mortality is also important today due to infections caused by antibiotics resistant bacteria. Due to resistance to antimicrobial drugs, nearly thousands of people die each year. Therefore, new antimicrobial agents are needed for drug resistance development and fatal diseases resulting from this development.In our study, in order to break drug resistance and develop alternative antimicrobial agents, 4 salicylaldimine ligands of Schiff bases and copper complexes of these ligands were used.Ligands of salicylaldimine (1,1,7,7-Tetra-Methyl-Jululidin-N-Pentyl-Salicylaldimine, N-Hexyl, N-Heptyl, N-Octyl heterocyclic salicylaldimines) and their copper (Cu (II)) complex compounds in the study, Antimicrobial activity on E. Coli, P. Aeruginosa and S. Aureus bacteria were tested. The MTT test was used to determine the antibacterial effects of the compounds. The strongest antibacterial effect son E. Coli, P. Aerogeniosa and S. aureus was achieved with Compound 2 (MIC value 4.21 µM), Compound 8 (MIC value 33.93 µM) Compound 8 (MIC value 35.60 µM) respectively. It was noted that copper complexes exhibited stronger antibacterial effects than some Schif ligands. It is thought that among the tested compounds, 1,1,7,7-tetra-methyl-jululidin-N-pentyl-salicylaldimine (Cu (II)) complex has the potential to be an antibacterial agent candidate for the treatment of infections with S. aureus and it may be important to carry out further studies with this compound.