Designing new model of flat plate solar water heatingsystems for greenhouses in Erbil, Iraq
Düz plaka güneş enerjili su isitmanin yeni modelini tasarlamakErbil, Irak'ta seralar i̇çin sistemler
  1. Tez No: 676092
  2. Yazar: DALSHAD MAJEED RASHID RASHID
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Güneş enerjili su ısıtma sistemlerinin fizibilitesini incelemek için termal analiz kullanıldı. Bu araştırmada sera ısıtması. Arazi ısı depolaması bu şemada önemli bir faktördür. Biraz elektrik gibi kaynak türleri bu tezde nasıl azaltılabileceğini görmek için incelenmiştir. Erbil ilçesinde tüketimde ve mevcut projenin hedefleri, sera ısıtması için minimum miktarda elektrik gerektirir. Toprağı önceden ısıtmak ve hava, yoğun bir polipropilen sera inşa etmenin yanı sıra, önce küçük bir delik açılmıştır. 0,3 m derinliğe kadar toprak. Özel bir sera sistemi kurulmuş ve düz güneş panelleri etkisini gözlemlemek için kullanılır. Bu sistemde iki adet depolama tankı ve azaltıcı bir ekipman su sertliği kullanılmıştır. Buna ek olarak, Erbil Şehri'ndeki güneş ışınımı özellikleri de belirlendi. bu çalışmada verilmiştir. Sonuçlar, bu ısıtma sisteminin Erbil Şehri'nde kullanım için avantajlı olduğunu göstermektedir. Irak
Özet (Çeviri)
Thermal analysis was used to examine the feasibility of utilizing a solar water heating systems for greenhouse heating in this investigation. Land heat storage is a major factor in this scheme. Some types of resources, such as electricity, are studied in this thesis, to see how they can be decreased in consumption in Erbil district, and the goals of the current project are to implement a system that requires a minimum amount of electricity for greenhouse heating. In order to preheat the soil and air, as well as build a dense polypropylene greenhouse firstly have been done a small hole in the soil to a depth of 0.3 m. A custom greenhouse system was constructed, and flat solar panels were employed to observe the effect. In this system two storage tanks and an equipment which reduces the water hardness was used. In addition to this, solar irradiation properties in Erbil City was also given in this study. Results indicate that this heating system is advantageous for use in Erbil City, Iraq.