Yazılım mühendisliği yöntem ve araçlarını kullanarak bir proje geliştirilmesi
Developing a project using software engineering methods and tools
- Tez No: 67610
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT RAZBONYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Özet Bu çalışmada günümüz yazılım mühendisliği yöntem ve araçları tanıtılmıştır. Bu yöntemler ve piyasada var olan araçlar kullanılarak, kredili sistemde öğrenci işleri otomasyonu uygulama olarak ele alınmıştır. Öğrenci işleri otomasyonu için birimler bazında veri tabanı tasarımı yapılmıştır. Birimler bazındaki veri tabanları daha sonra merkezi öğrenci işlerine dönüştürülebilecek şekilde tasarlanmıştır. Yapılan çalışma da programlama dili olarak Visual Basic kullanılmıştır. Bu çalışma öğrenci işlerinde el ile uzun sürede alınabilen hizmetin bilgisayar otomasyonu ile daha etkin bir şekilde verilebilir hale getirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla yazılım 6 ana modül halinde tasarlanmış ve gerekli yazılımlar windows Nt işletim sisteminde çalışacak şekilde geliştirilmiştir. Yazılım geliştirme aşamasında yazılım mühendisliği yöntem ve esaslarına bağlı kalınmıştır. Yazılım üretildikten sonra birim testleri, bütünleme testleri, fonksiyonel ve performans testleri gerçekleştirilmiştir. Yazılımın alfa ve beta testleri hala devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Abstarct In this thesis, contemporary software engineering methods and tools are presented. By means of these methods and broadly used programming tools, automation of student registration office was chosen as the application area in this work. So applying the rules of software engineering, a software product was developed to run on Windows NT operating system. For the automation of the student registry, a database which is based upon departments was designed. These departmantal databases can be brought together in order to use in the central registration office. In this work, Visual Basic was used as the programming tool. The purpose of the work is to increase the performance of the student office adapting a fully automated computer database system in comparison with the old system based on hand and pen work. Hence, the whole software is composed of six main modules each of which were designed to run on WindowsNT operating system. In the phase of development of the software, we were stick to the fundemantels of software engineering methods and rules. After the completion of the software, unit, completeness, functional and performance tests were conducted. However, ihe alfa and beta tests have not yet been completed.