Çorlu Deresi zoobentik organizmaları ve dağılımları
Zoobenthic organisms of Çorlu Stream and their distributions
- Tez No: 67611
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR KIRGIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu çalışmada Çorlu Deresi Zoobentik Organizmaları, bunların dağılımları ve bu dağılımda suyun fiziko - kimyasal özellikleri ile kirlilik faktörlerinin ne ölçüde etkili olduklarını ortaya koymak amaçlandı. Derede belirlenen üç istasyondan Kasım 1994 - Ekim 1995 tarihleri arasında aylık olarak su ve çamur örnekleri alındı. Dere zemininde 10 zoobentik grup içinde metrekarede 8389 organizma bulunmuştur. Bu sayı içinde Oligochaeta % 66, Chironomidae % 17, Amphipoda % 12 ve Diğer Hayvanlar % 5 bulunma oranlarıyla temsil edilmektedirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is aimed to establish the zoobentik orga- nisims of the Çorlu stream and their distribution and also the level of effect of physicochemical properties of water and pollution fac tors on the distribution of these organisms. As a monthly periods between November 1994 and October 1995, water and mud samp les were taken from there stations which were previously determi ned on the Çorlu stream. At the bottom of the stream, 8389 organisims per square meter belonging to 10 zoobentik groups were found. Among them, Oligocheata, Chironomidae, Amphipoda and other animals rep resent % 66, % 17, % 12 and % 5 ratios respectively.