Edirne bölgesinde yayılış gösteren Orchis L. türleri üzerinde morfolojik, sistematik, korolojik, palinolojik ve karyolojik araştırmalar
  1. Tez No: 67609
  2. Yazar: GÜLER NECMETTİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİBE BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada Trakya'da yer alan Edime il sınırlan içinde kalan bölgede yetişen Orchis L. türleri üzerinde korolojik, morfolojik, sistematik, palinolojik ve karyolojik araştırmalar yapılmıştır. Korolojik çalışmalar sonucunda Edirne bölgesinde 8 Orchis L türü tesbit edilmiştir. Bunlardan ikisi alttür, bir tanesi varyete, beştanesi ise tür seviyesindedir. Araştırma bölgesinde yayılış gösteren 8 Orchis L. türü arazi gözlemlerinden ve herbaryum örneklerinden faydalanılarak tanımlanmıştır. Türlerin genel morfoljik karakterleri belirlenmiş ve buna ilaveten tohumun morfolojik özellikleri belirtilmiştir. Çalışmaya türlerin daha iyi tanıtılabilmesi için dış morfolojik özelliklerini yansıtan şematik şekiller, bitkilerin çeşitli kısımlarının ölçümleri, bitkilerin genel görünüşlerinin, spikalarının ve tohumlarının fotoğrafları verilmiştir. Bitkilerden alınan polenler incelenmiş ve palinolojik özellikleri tesbit edilmeye çalışılmıştır. Farklı populasyonlardan topladığımız örnekler ve kromozom sayılan gösterilmiştir, incelenen türler ve kromozom sayılan : O.coriophora L. 2n=38 O.tridentata Lam. 2n=42 O. purpurea Hudson 2n=42 O.s/m/a.Lam. 2n=42 O.morio L. subsp. mono 2n=36 O.papilionacea L var.rubra (Jacq. ex Murray) Brot. 2n=32 0.masculaL.subsp.pinetorum (Boiss. & Kotschy) G. Camus 2n=42 O.laxiflora Lam. 2n=36 Anahtar Kelimeler Edirne, Orchis L., Koroloji, Morfoloji, Sistematik, Palinoloji ve Karyoloji.
Özet (Çeviri)
Abstract In this study, morphological, systematical, korological, palinological and karyological investigation of Orchis L. species in Edime region of Turkish Trace were carried out. After the korological studies, 8 Orchis L. species were determined. As they are written below, 2 of them are subspecies, one of them variates and 5 of them are species and their chromosome numbers are; O.coriophora L. 2n=38 O.tridentata Lam. 2n=42 O. purpurea Hudson 2n=42 O.s/m/a.Lam. 2n=42 O.morio L. subsp. mono 2n=36 O.papilionacea L. var.n/bra (Jacq. ex Murray) Brot. 2n=32 O.masculaL.subsp.pinetorum (Boiss. & Kotschy) G. Camus 2n=42 O.laxiflora Lam. 2n=36 Determination of species were achieved using both the field observations and samples herbarium. In order to make the determination of species clearer, figures and pictures of plants, spikas were also given. Moreover, measurement of the plant organs were also shown to help to understand species better. Additionaly polens and their features were examined and chromosome number of samples collected from different population were determined. Key Words : Edirne, Orchis L., Morphological, Systematical, Korological, Palinological and Karyological.