What makes peace process between Palestine and İsrael to be in impass
Filistin ve İsrail arasındaki barış sürecini çıkmaza sokan nedir
  1. Tez No: 676111
  2. Yazar: MOHAMMED I. R. ZAINO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DENİZ TANSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Global İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Filistin-İsrail çatışması tarihinde birçok barış görüşmesi yapıldı ve hala barış süreci çıkmaza girmiş gibi görünüyor. Tezimde ve Filistin ile İsrail arasındaki barış sürecinin her turunu inceleyerek, barış sürecinin önündeki engelleri sorguluyorum. Barış sürecini çıkmaza sokan üç ana faktör buldum. Birincisi, her partinin liderliği ve halkının çıkarlarını ne ölçüde temsil ettikleri ve muhalefetin rolü ve liderlikteki değişiklikler. İkincisi, arabulucunun bu süreçte hassas rolü, çatışmanın uzmanlığı ve arabuluculuk üzerindeki ABD tekeli ile ilişkilidir. Üçüncüsü, taraflar arasındaki güç dengesizliği ve bunun barış sürecini iktidara sahip olan tarafın çıkarlarına nasıl dayandırdığı. Filistin, İsrail, ABD, Barış Süreci, Çekişme
Özet (Çeviri)
In the history of Palestinian-Israeli conflict, many rounds of peace talks conducted, and still the peace process seems to be in impasse. In my thesis, and through studying each round of peace process between Palestine and Israel, I am questioning the obstacles which faces peace process. I found three major factors that made peace process to be in impasse. First, the leadership of each party and to which extent they represent the interests of their people, and the role of the opposition and the changes in the leadership. Second, the sensitive role of mediator in the process due to specialty of the conflict, and the US monopoly over the mediation. Third, the imbalance of power between the parties and how that makes the peace process to be based on the interests of the party who has the power. Palestine, Israel, US, Peace Process, Conflict