Aktarma merkezleri kriterlerinin ve yerlerinin çok ölçütlü karar verme yöntemleri ile incelenmesi: İstanbul örneği
Examination of transport interchange criteria and locations with multi-criteria decision-making methods: the case study of Istanbul
  1. Tez No: 676117
  2. Yazar: NESLİHAN İNCİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmada, Değişen yaşam standartlarıyla birlikte, vatandaşların toplu ulaşım sisteminden beklentileri de değişmektedir. Vatandaşlar toplu ulaşım sisteminden, artık yalnızca 'ulaşım' ihtiyaçlarının karşılanmasını değil; ulaşım sürecinde ortaya çıkacak sosyal ihtiyaçların, konfor, güvenlik ve erişilebilirlik ihtiyaçlarının da karşılanmasını beklemektedir. Bu kapsamda ulaşım otoriteleri son yıllarda, seyahat çevrimi sırasında ihtiyaç duyulan fiziki alanların, yolcu beklentilerini karşılayacak düzeyde tasarlanması konusuna odaklanmışlardır. İstanbul toplu ulaşım sistemi mevcut yapısı içinde, farklı modlar tarafından kullanılan durak, iskele ve istasyonlarla birlikte, modlar arası geçişlerin sağlandığı aktarma alanları için belirli bir standart bulunmamaktadır. Yolculuğun kesintisiz ve güvenli bir şekilde sağlanması açısından önem arz eden aktarma alanları, yolcuların sistemi algılayış biçimini doğrudan etkilemektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı; İstanbul'da yapılması planlanan aktarma merkezi alanlarının Coğrafi Bilgi Sistemleri ile sıralanması, aktarma merkezinin kriterlerinin belirlenmesi, farklı 20 paydaşın karar vermesi ile AHP ve Nötrosofik AHP yöntemi kullanarak kriterlerin ağırlıklandırılması ve pilot olarak seçilmiş 6 farklı aktarma merkezi bölgesi seçiminde Topsis yöntemi kullanılarak önceliklendirilmesi. Bu kapsamda, yolculara; kesintisiz, güvenilir, konforlu ve erişilebilir bir yolculuk sunmak adına ele alınması gereken alanlar ve bu alanlarla ilgili özellik ve standartlar detaylı olarak incelenmiş ve 'Aktarma Merkezi Modeli' ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Along with changing living standards, the expectations of citizens from the public transportation system also change. Citizens should not only meet the transportation needs of the public transportation system; expects to meet the needs, comfort, security and accessibility needs of the social needs that will arise during the transportation process. In this context, the transport authorities have focused on designing the physical areas needed during the travel cycle in a way that meets the expectations of the passengers. In the current structure of the Istanbul public transport system, there is no specific standard for the transfer areas where inter-mode transitions are provided, together with the stations, piers and stations used by different modes. The transfer areas, which are important to ensure the uninterrupted and safe travel of the journey, directly affect the way passengers perceive the system. In this direction, the aims of the study are; sorting the transfer center areas planned to be built in Istanbul with Geographic Information Systems and determination of the criteria of the interchange station, the decision of 20 different stakeholders, weighting the criteria using AHP and Neutroscopic AHP methods, and prioritization using the Topsis method in the selection of 6 different interchange station regions selected as a pilot.In this context, passengers; In order to provide an uninterrupted, reliable, comfortable and accessible journey, the areas that need to be addressed and the features and standards related to these areas were examined in detail and the 'Transport İnterchange Model' was revealed.