Sağlık iletişiminde yeni medya kullanımının kuşaklara göre davranış etkileri: COVID-19 örneği
Behavioral effects of new media use in health communication: The COVID-19 case
- Tez No: 676116
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çin'den tüm dünyaya yayılan COVID-19 salgını ile sağlık iletişiminin önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Salgın sürecinin ilk başında yaşanan belirsizlik, yeni medya mecralarında yanlış ve asılsız haberler çıkmıştır. İlerleyen süreçlerde hem geleneksel medyada hem de yeni medya mecralarında bilgilendirici sağlık iletişim çalışmaları oluşturulmuştur. Sağlık Bakanı tarafından sosyal medya üzerinden koruyucu ve önleyici sağlık davranışlarına yönelik iletişim çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma ile yeni koronavirüs salgını döneminde oluşturulan sağlık iletişim çalışmalarının kuşaklara göre ne gibi farklı davranış etkileri yarattığını ve sahip oldukları endişe - kaygı düzeylerinin anlamlandırma ve tutum değişikliği yaratmada doğrudan etkili olup olmadığını anlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın amacına yönelik, yargısal örnekleme yöntemiyle oluşturulan 350 katılımcıyla anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda tüm kuşakların salgının durumuyla ilgili yüksek endişeye sahip oldukları, medyada oluşturulan verilere kesinlikle güvenmedikleri ve COVID-19 aşısının güvenilirliği ve yeterliliği konusunda çekimser kaldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the COVID-19 pandemic spreading from China to the whole world, the importance of health communication has been understood once again. Due to the uncertainty experienced at the beginning of the pandemic process, false and unfounded news appeared in new media channels. Informative health communication activities were created in both traditional and new media channels in the upcoming processes. Communication studies on protective and preventive health behaviors were carried out by the Ministry of Health on social media. With this research, it is aimed to understand the different behavioral effects of health communication studies carried out during the period of the new coronavirus pandemic and whether the anxiety levels of people belonging to different generations are directly effective in making sense and creating attitude change. In order to achieve the purpose of the research, a survey study, which was created by judicial sampling method, was carried out with 350 participants.As a result of the research, it has been observed that all generations have high concern about the state of the pandemic, and they do not trust the data shared in the media and remain absent from the safety and adequacy of the COVID-19 vaccine.