İmin ve amin grubu içeren 1,4-benzodioksan türevi bileşiklerin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktivite özellikleri
Synthesis, characterization and biological activity properties of 1,4-benzodioxan derivative compounds containing imine and amin group
  1. Tez No: 676121
  2. Yazar: MAHMUT VAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde 1,4-benzodioksan-6-amin ve değişik aromatik aldehitler (2-hidroksi-benzaldehit, 5-bromo-2-hidroksi-benzaldehit, 5-kloro-2-hidroksi-benzaldehit) ile kondenzasyon reaksiyonu sonucu imin grubu içeren 1,4-benzodioksan türevi bileşikler (MV-2a, MV-2b ve MV-2c) sentezlenmiştir. İmin grubu taşıyan 1,4-benzodioksan türevi bileşiklerin, NaBH4 ile indirgenmesi sonucu sekonder aminler (MV-2ai, MV-2bi ve MV-2ci) elde edilmiştir. Sentezlenen imin ve amin bileşiklerinin yapıları, elementel analiz ve FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, Kütle spektroskopisi yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Ayrıca sentezlediğimiz 1,4-benzodioksan içerikli bileşiklerin sitotoksisite aktivite çalışması MTT yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Kanser ve normal hücreler üzerindeki sitotoksik etkilerinin incelenmesi sonucunda; MV2-b ve MV2-bi bileşiklerinin PC3 (İnsan Prostat Kanseri Hücre Hattı) hücre tiplerine karşı iyi derecede aktif olduğu bulunmuştur. İndirgenmiş bileşiklerin (MV2-ai, MV2-bi ve MV2-ci) diğer bileşiklere göre daha aktif olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, imine group containing 1,4-benzodioxan-6-amine and various aromatic aldehydes (2-hydroxy-benzaldehyde, 5-bromo-2-hydroxy-benzaldehyde, 5-chloro-2-hydroxy-benzaldehyde) 1,4-benzodioxane derivative compounds (MV-2a, MV-2b and MV-2c) have been synthesized. Secondary amines (MV-2ai, MV-2bi and MV-2ci) were obtained by reduction of 1,4-benzodioxane derivative compounds with imine group with NaBH4. The structures of the synthesized imine and amine compounds were characterized using elemental analysis and FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, Mass spectroscopy methods. In addition, the cytotoxicity activity study of the 1,4-benzodioxane-containing compounds were synthesized and measured using the MTT method. As a result of examining the cytotoxic effects on cancer and normal cells; compounds MV2-b and MV2-bi were found to be well active against PC3 (Human Prostate Cancer Cell Line) cell types. It was determined that the reduced compounds (MV2-ai, MV2-bi and MV2-ci) were more active than other compounds.