Mermer üretiminde kullanılan soket atıklarından elektro anodik liç yöntemi ile metallerin ve sentetik elmasın geri kazanımı
Recovery of metals and synthetic diamond from socket wastes used in marble production with electro anodic leach method
- Tez No: 676127
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, mermer üretim sektöründe mermer kesme işlemi için kullanılan üstün fiziksel ve kimyasal özelliklerine sahip soketlerin çalışma ömrü sonunda, içerdikleri metalik tozların ve değerli parçacıkların (sentetik elmas), elektro anodik liç (elektro rafinasyon) yöntemi ile yeniden kazanımı araştırılmıştır. Bu tür kıymetli atıkların yüksek saflıkta çözelti içeren liç işlem basamağını gerektirmeyen ve düşük enerji sarfiyatı ile uygulanabilirliği, pratiklik ve düşük maliyet gibi avantajlarından dolayı elektro anodik liç yöntemi ile geri kazanımı uygulanmıştır. Bu yöntemde, atık soket malzemesinin içerdiği yüksek oranda bakırın, elektrolitik bakır tozu olarak katotta toplanması sağlanırken, çözelti tabanında biriken sentetik elmasların filtrelenerek geri kazanımı hedeflenmiştir. Hazırlanan bu sistemde sentetik bakır çözeltisi (SBÇ: 0-10-30-50 g/L Cu2+) içerisine çözünen anot olarak atık soketin, katot olarak ise yüksek saflıkta katot bakır plakanın daldırılmasıyla dışardan elektromotor kuvveti uygulanarak kimyasal reaksiyonun gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Sıcaklık (25-35-50 °C), akım yoğunluğu (50-100-150-200-250-500 A/m2 ), katkı malzemesi (3 mg/L tiyoüre + 4 mg/L jelatin), elektrolit bakır konsantrasyonu (0-10-30-50 g/L Cu2+) ve elektrolit asit konsantrasyonu (100-150-200 g/L H2SO4) parametrelerinin etkileri incelenerek elde edilen bulguların değerlendirilmesinin ardından optimum deney şartları belirlenmekte ve en yüksek verimde geri kazanım işlemi gerçekleştirilmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, the recovery of metallic powders and valuable particles (synthetic diamond) by electro anodic leaching (electro refining) method was investigated at the end of the working life of sockets used in marble cutting in the marble production sector, which have superior physical and chemical properties. Recovery of such precious wastes by electro anodic leaching method has been applied due to its advantages such as low energy consumption, practicality and low cost, which does not require a leaching process with a high purity solution. In this method, it is aimed to collect the high percentage of copper contained in the waste socket material at the cathode as electrolytic copper powder, while the synthetic diamonds accumulated in the solution base are filtered and recovered. In this system, the chemical reaction was achieved by immersing the waste socket as anode dissolved in synthetic copper solution (SCS: 10-50 g / L Cu2 +) and high purity cathode copper plate as the cathode by applying external electromotive force. Temperature (25-35-50 ° C), current density (50-100-150-200-250-500 A / m2 ), additive material (3 mg / L thiourea + 4 mg / L gelatin), electrolyte copper concentration (0-10-30- 50 g / L Cu2+) and electrolyte acid concentration (100-150-200 g / L H2SO4) parameters are evaluated and the optimum experimental conditions are determined after the evaluation of the findings and the recovery process is performed with the highest efficienc