Mermer üretiminde kullanılan aşındırıcıların laboratuvarda araştırılması ve geliştirilmesi
The Investigation and development of abrasives in the laboratory that is used in marble production
- Tez No: 90760
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Son yıllarda artan taleble birlikte mermer işletme tesisleride hızla çoğalmıştır. Mermerlerin işlenmesi sırasında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri silim ve cilalama işlemi sırasında yaşanan yüksek orandaki abrasiv tüketimidir. Bu abrasivler çoğunlukla yurt dışından ithal edilmektedir ve oldukça pahalı bir tüketim malzemesi olarak kullanılmaktadır. Mermerlerin ve abrasivlerin fiziksel özellikleri bilinmeli, her mermer için en uygun silim serileri seçilmelidir. Ülkemizde bu araştırmalar henüz yeterli bilimsel bir düzeye ulaşmamıştır. Maliyet ve kaliteyle direk ilgili olan abrasivler üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Bundan dolayı bu tez çalışmasında abrasivlerde kullanılan aşındırıcı malzemenin, matriks yapının ve boşluk oranının dağılımı konusunda araştırmalar yapılmıştır. Matriks yapıda Isparta yöresi pomza taşı ve aşındırıcı malzeme olarak da Antalya Ferro krom tesislerinden elde edilen metalurjik cüruf kullanılarak No. 60 mesh'den, No.400 mesh'e kadar abrasiv üretimi yapılmış ve yapısal inceleme neticesinde oluşturulan abrasivlerin nokta dağılım sonuçlan elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Abrasiv, Pomza
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, the marble tile factories are increased in number tremendously due to rising demand. One of the biggest problem which occurred during polishing operations is the excessive abrasive consumption. These large quantities of abrasives imported from developed countries and they are costly. For this reason, the physical properties of abrasives and marbles should be determined for optimum usage, and for each type of marble stone, the best series of polishing group must be chosen. In our country this type of research study is not sufficient yet. The cost and quality of abrasives for optimum usage should be determined and found. For this reason in this thesis, the abrasive ingredients and its matrix together with porosity are determined. Pumice stone is used as matrix which is found in great quantities in İsparta region, and as abrasive, gang material from Ferro-silicon furnace at Antalya Electro-metallurgical works is used. In the study abrasive size range from 60 mesh up to 400 mesh are produced and tested. The distribution of abrasive particles inside matrix is studied under microscope and the results are presented. KEY WORDS: Abrasive, Pumice