Futbol kulüplerinin dijital pazarlama açısından sosyal medya kullanımı: Türkiye'deki dört büyük spor kulübünün Twitter ve Instagram kullanımı incelemesi
The use of social media by football clubs in terms ofdigital marketing: An analysis of Twitter and Instagram usage of the four major sports clubs in Turkey
- Tez No: 676128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Spor pazarlaması, mal ve hizmetlerin satılmasına yardımcı olmak için sporu her şekilde kullanır. Bu özel pazarlama tarzı, tek bir strateji kullanmak yerine daha çok pazarlamaya destek olmak için spor içeriğini kullanmakla ilgilidir. Spor çeşitli platformlarda izlenebildiğinden, spor pazarlaması birçok farklı formda ele alınabilir. Takımlar sosyal medyada sponsorlarının daha fazla kitle kazanması için reklamlarını yaparak gelir elde edebilirler. Bu çalışmada Türkiye'deki dört büyük spor kulübünün Twitter hesaplarıyla gerçekleştirdiği paylaşım faaliyetlerinin farklı konularda etkileşimlerinin incelenmesi ve en çok hangi konularda fazla etkileşim aldıkları ve pazarlama tarafında alınan etkileşimlerin miktarının diğer konulara göre ne durumda olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca dört nüuük spor kulübünün 2019-2020 sezonunu şampiyon olarak noktalayan Başakşehir Futbol Kulübü ile kıyaslaması da yapılmıştır. Bu kapsamda futbol kulüplerinin Twitter hesapları tüm takımların lig süreçlerinin devam ettiği sezonun ilk yarısında belirlenmiş tarihler ve tüm takımların lig süreçlerinin devam ettiği sezonun ikinci yarısı içinde yer alan tarihlerde incelenmiştir. Ayrıca hem 2018-2019 hem de 2019-2020 sezonları arasında belirlenen tarihler arasında gönderi ve etkileşimlerin kıyaslaması yapılmıştır. Instagram için de benzer bir çalışma yapılmış ve Twitter ile kıyaslanması eklenmiştir. Bu kapsamda bütün spor kulüplerinin sezonun sonuna doğru rekabetin arttığı ve yarışın sonuna gelinen bölüm olan ikinci yarının sonunda atılan tweet sayısını arttırdıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sports marketing uses sports in every way to help sell goods and services. This particular style of marketing is about using sports content to support more marketing rather than using a single strategy. Since sports can be watched on various platforms, sports marketing can be handled in many different forms. Teams can earn income by advertising on social media for their sponsors to gain more audience. This study aimed to investigate the investigation of interaction on different issues of sharing the activities carried out by the four major sports clubs Twitter account in Turkey, most of which that the amount of interference received in more than they receive and the marketing side interaction issues in what situations compared to other subjects. In addition, the comparison of four nudes sports clubs with Başakşehir Football Club, which finished the 2019-2020 season as champions, was also made. In this context, the Twitter accounts of football clubs were examined on the dates determined in the first half of the season, when the league processes of all teams continue, and on the dates in the second half of the season when the league processes of all teams continue. In addition, a comparison of posts and interactions between the dates determined between both 2018-2019 and 2019-2020 seasons was made. A similar study has been done for Instagram and compared with Twitter. In this context, it was concluded that all sports clubs increased competition towards the end of the season and increased the number of tweets posted at the end of the second half, which is the end of the race.