Guardians of the regime: The military as an aspect of continuity in Turkish political life
Rejimin koruyucuları: Türk siyasi hayatında sürekliliğin bir boyutu olarak ordu
  1. Tez No: 676150
  2. Yazar: ALİ CAN İLVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışması, Plato'nun Devlet eserinde bahsedilen 'koruyucular' sınıfı teorisinin, Türk ordusu üzerindeki etkilerini incelemek ve 'doğal koruyuculuk' rolünün kapsamını incelemektedir. 'Doğal koruyuculuk' rolü içerisinde, ordu, bulunduğu ülkenin yönetiminin doğal bir üyesi olduğu gibi, ülke üzerinde söz hakkı sahibi olmayı da kendine hak saymaktadır. Bu teoriyle beraber süregelen ordu ve/veya asker sınıfının günümüze kadar bu altyapıyla gelişmesiyle Türk Ordusu'nun, 'doğal koruyuculuk' rolünün Türkiye Cumhuriyeti Siyasi Hayatı'ındaki etkileri incelenecektir. Tez çalışmam; beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, tezimin giriş bölümü olup, tezimi oluşturan teoriler hakkında bilgilendirme ve bağlantılama bölümü olacaktır. İkinci bölümde, Türk Ordusu'nun, doğal koruyuculuk misyonunu almasına sebep olan tarihi süreç mercek altına alınacaktır. Üçüncü kısımda ise, koruma ve kollama misyonu çerçevesinde Geç Osmanlı Dönemi'ndeki ordu refleksleri ve hareketleri incelenecektir. Aynı zamanda bu dönemde oluşan tarihsel sürecin, bu misyona katkısı anlatılacaktır. Dördüncü başlıkta, Cumhuriyet Dönemi'ndeki gerçekleşen müdahaleler söz konusu teorik bakış açısıyla değerlendirecek, aynı zamanda askeri darbelerin, atfedilen rol ile ilişkisi incelenecektir. Sonuç kısmında ise, tezimizin dört bölümünün değerlendirmesi ve sonuçlandırılması yapılacaktır. Bu çerçevede, tezin amacı Türk Ordusu'nun siyasete müdahalelerini Platon'un askerlere atfettiği koruyuculuk rolü üzerinden incelemektir.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the effects of the theory of the 'protectors' class mentioned in Plato's State. It assesses the scope of the 'natural guardian' role of the Turkish military. Since the army considers itself as a natural element of the state's administration, it assumes that it has a say in politics. Within the framework of this theory, the influence of the“natural guardian”role of the military on Turkish politics will be examined. This thesis is made of five main parts. The first is the introduction, which also includes the theoretical background. In the second part, historical perspectives on the military are analyzed by paying particular attention to the role of the“guardians.”In the third part, the military interventions in the Late Ottoman period will be examined within the framework of the same role. In the fourth part, the interventions in the Republican period will be evaluated. Furthermore, lastly, but not least, the commitment to the primary mission in realizing military coups will be examined in the same chapter. Finally, in the conclusion part, the four parts of our thesis will be evaluated and finalized. Accordingly, the purpose of the thesis is to analyze the Turkish military's interventions in politics within the framework of the guardian role attributed to the soldiers by Plato.