Kentsel peyzajda kimlik ve bellek değişimi: Ankara kenti Ulus Meydanı örneği
Identity and memory change in townscape: The case of Ankara city Ulus Square
  1. Tez No: 676170
  2. Yazar: SİNEM TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF LUTFİYE KUTAY KARAÇOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kentli insanlar, geçmişe uzanan kökleri ve edindikleri deneyimleri ile ortaya çıkan kentsel belleklerini geleceğe taşırlar ve bununla da kentsel kimliğin oluşumuna katkı sağlarlar. Özel bir tarihi geçmişe sahip kentlerde kimlik ve bellek devam ettirilebildiği sürece geçmişle gelecek arasında bağ kurulabilir. İnsanların yeni gereksinimlerinin ortaya çıkmasıyla kentte yaşanan müdahaleler ve eskinin üstüne yeninin eklemlenmesiyle kent yeni katmanlarına sahip olmakta, zamanla fiziki ve sosyal çevre değişime maruz kalmaktadır. Ankara özellikle Cumhuriyet sonrası gelişen çok katmanlı tarihi bir geçmişe ve güçlü bir kent kimliğine sahiptir. Zaman içerisinde fiziksel, kültürel ve sosyal faktörler ile birçok değişime maruz kalan Ankara'nın kimliği, kentin kendi yaşayanları tarafından farklı özellikleri ile algılanmaya başlamıştır. Bu çalışma kapsamında, Ankara kentinin Ulus Meydanı ve çevresine odaklanılarak, öncelikle literatür taraması yapılmış, bireylere yarı yapılandırılmış görüşme ve bilişsel haritalama yöntemi uygulanarak kentsel kimlik algısındaki farklılıklar ile kentsel bellek algısı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda kentsel bellek algısının kent kimliği algısı üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban people carry their urban memories that emerge with their roots and experiences to the future, and thus contribute to the formation of urban identity. In cities that have historical narratives, the connection between the past and the future can be established as long as urban identity and urban memory can be maintained. Cities become increasingly stratified through interventions and the articulation of the new and the old as a result of the emergence of new needs and, over time, being subject to physical and social environmental change. The city of Ankara, which developed especially after the Republic, has a multi-layered historical background and a strong urban identity. Over time, the identity of Ankara, which has undergone many physical, cultural, and social changes, has started to be perceived through different features by the inhabitants of the city. The objective of this study is to determine the relationship between differences in the perception of urban identity and perception of urban memory focusing on the Ulus Square in Ankara and its surroundings by using semi-structured interviews and cognitive mapping methods. Under the light of the findings, it was determined that the perception of urban memory is effective on the perception of urban identity.