Teach+ ve PEACH+ anketlerinin adaptasyonu
Adaptation of PEACH+ and TEACH+
  1. Tez No: 676176
  2. Yazar: MERVE ŞAKARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İşitme, dil ve konuşma gelişimi, iletişim ve öğrenme için kritiktir. İşitme kaybının erken tespit edilmesi çocuğu gelişim alanlarını olumlu etkilemektedir. Erken tanı ve müdahale, konuşma ve dil gelişimi üzerinde en etkili iki değişkendir. Herhangi bir yaştaki işitme kayıplı çocuğun işitsel işlevinin değerlendirilmesi temel test bataryasının önemli bir komponentidir. Türkiye'de birden fazla kişinin veya meslek grubunun değerlendirebileceği, işitme cihazı ve koklear implantın günlük hayattaki işitsel davranışlar üzerine etkisini ölçen bir ölçek mevcut değildir. Türkiye'de çocuklar üzerine dinleme eforu üzerine bir ölçek geliştirilmemiştir. Türkiye'de TEACH+ ve PEACH+ gibi koordineli kullanılabilecek ölçekler mevcut değildir. Bu çalışmada TEACH+ ve PEACH+ anketleri Türk kültürüne adapte edilerek geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasının yapılması amaçlanmıştır. 60 normal işiten ve 60 işitme kayıplı (işitme kaybı çok hafiften çok ileri dereceye kadar) 0-5 Yaş arası çocukların velilerine ve öğretmenlerine TEACH+ ve PEACH+ anketi uygulanmıştır. PEACH+ ve TEACH+'ın tüm alt ölçeklerinde Cronbach Alpha katsayısı yüksek bulunmuştur. İki ölçekte de tek yönlü faktör analizi bulunmuştur. İki ölçek de örnekleme uygun olduğu bulunmuştur. İki ölçeğim tüm alt ölçeklerinde normal işiten ve işitme kayıplıların skorlarında anlamlı fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Hearing is critical to language and speech development, communication, and learning. Early detection of hearing loss effects children's development areas positively. Early diagnosis and intervention are the most fundamental variables on speech-language development. Auditory function assessment of the child with hearing loss of any age is an important component of the basic test battery. In Turkey, there is no evaluation tools about children with hearing devices and listening effort that evaluate more than one person or one professional. In this study, we aimed to adapt TEACH+ and PEACH+ scales to Turkish culture to make a validation and reliability study. The scales are administrated 60 normal hearing and 60 hearing loss (mild to severe hearing loss) between 0-5 ages. The Cronbach's Alpha coefficient is found to be high in all subscales. Factor analysis is found as unidimensional. Both scales are found to be suitable for sampling. Significant differences are found in all subscales between children with hearing impairment and children with normal hearing (p0.05). In conclusion, PEACH+ and TEACH+ scales can be used as valid and reliable scales for monitoring child progress between 0-5 ages.