Katkılı bakır oksit filmlerin optiksel ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of optical and electrical properties of doped copper oxide films
  1. Tez No: 676177
  2. Yazar: NUR ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA TÜLAY SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada saf ve katkılı bakır oksit ince filmler solgel daldırma yöntemi kullanılarak büyütülmüştür. Farklı katkı atomlarının ve katkı miktarının bakır oksit film özelliklerine etkisini incelemek için galyum, kalay ve indiyum atomları ile %1, %3, %5, %7 ve %10 oranlarında katkılı ince filmler oluşturulmuştur. Büyütülen filmlerin soğurum katsayıları, enerji bant aralıkları, Urbach enerjileri ve kırılma indisleri gibi optiksel parametreleri UV-Vis geçirgenlik spektrumlarından bulunmuştur. Filmlerin dirençleri iki nokta yöntemiyle 300-400 K sıcaklık aralığında ölçülmüştür. Bu ölçümlerden yararlanarak filmlerin aktivasyon enerjileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pure and doped copper oxide thin films were grown using solgel dipping method. In order to investigate the effect of different doping atoms and additive amount on copper oxide film properties, gallium, tin and indium atoms were grown in the ratio of 1%, 3%, 5%, 7% and 10% doped thin films. Optical parameters such as absorption coefficients, energy band gaps, Urbach energies and refractive indices of the grown films were found from UV-Vis transmittance spectra. The resistances of the films were measured by two point method in the temperature range of 300-400 K. Using these measurements, the activation energies of the films were determined.