Ham ve farklı sıcaklıklarda kavrulmuş keten tohumu yağının biyoaktif özellikleri ve fitokimyasal bileşimleri üzerine farklı yağ ekstraksiyon yöntemlerinin etkisi
Effect of different oil extraction methods on bioactive properties and phytochemical compositions of raw and roasted flaxseed oil at different temperatures
- Tez No: 676178
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada; ham ve farklı sıcaklıklarda (90°C ve 120°C, 1 saat) kavrulmuş keten tohumlarından 3 farklı yağ ekstraksiyon yöntemi (soğuk pres, solvent ekstraksiyon ve ultrasonik ekstraksiyon) ile elde edilen yağların viskozite, serbest asitlik değeri, peroksit değeri, karotenoid, toplam fenol, flavonoid, antioksidan, fenolik bileşen ve yağ asidi profili belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre sıcaklık artışı ile birlikte nem içeriğinde düşüş saptanmış olup, en düşük değerin %2.65 ile 120°C'de kavrulan örneklerde olduğu tespit edilmiştir. Keten tohumu örneklerinin en yüksek karotenoid içeriği 0.61 mg/g, toplam fenol miktarı 225.69 mg/100g, flavonoid içeriği 786.00 mg/100g ve antioksidan aktivite değeri %68.64 ile 120°C'de kavrulmuş örneklere ait olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the viscosity, free acidity value, peroxide value, carotenoid, total phenol, flavonoid, antioxidant, phenolic component and fatty acid profile of oils obtained by 3 different oil extraction methods (cold press, solvent extraction and ultrasonic extraction) of raw and roasted at different temperatures (90°C and 120°C, 1 hour) flaxseeds were determined. According to the results, a decrease in moisture content was detected with increase in temperature and the lowest value was found to be 2.65% in samples roasted at 120°C. It was determined that flaxseed samples had the highest carotenoid content of 0.61 mg/g, total phenol content 225.69 mg/100g, flavonoid content 786.00 mg/100g and antioxidant activity value 68.64%, which were roasted at 120°C. In addition, it was determined that there were positive increase in oil yield with roasting process.