Silikon hidrojel kontakt lenslerde uzatılmış kullanım tercihinin oküler yüzeye ve günlük yaşam kalitesine etkisi
The effect of extended use of silicone hydrojel contact lenses on ocular surface and quality of daily life
- Tez No: 676180
- Danışmanlar: UZMAN GÜZİDE AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada, iki farklı silikon hidrojel kontakt lensin sık replasman ve uzatılmış kullanım tercihlerinin oküler yüzeye etkilerinin sübjektif ve objektif testler yardımı ile karşılaştırılması ve güvenlik profillerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesine başvuran daha önce kontakt lens kullanmamış 18-45 yaş aralığındaki 65 hastanın 130 gözü randomize olarak gruplandırılarak çalışmaya dahil edildi. Hastalar Comfilcon A ve Balafilcon A kontakt lenslerini sık replasman ve 30 günlük uzatılmış kullanım şeklinde 4 farklı gruba ayrıldı. Hastalar başvuruda biyomikrokroskobik muayene bulguları, topografik ölçümler ve speküler ölçümler yapılarak kayıt altına alındı. Hastalar 1 ve 3. ayda kontrole çağırılarak hastaların biyomikrokroskobik muayene ve noninvaziv gözyaşı kırılma zamanı ölçümleri tekrarlandı. 6. ayda hastaların biyomikroskopik muayene, topografik noninvaziv gözyaşı kırılma zamanı, korneal wavefront analizi, speküler mikroskobik ölçümleri ile CLIQ anketi yapıldı. Çıkan sonuçlar gruplar arasında kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya 46 kadın 19 erkek toplam 65 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşları 26.77±6.90 yıldır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to compare the effects of frequent replacement and extended wearing preferences of two different silicone hydrogel contact lenses on the effects ocular surface with the help of subjective and objective tests and to reveal their safety profiles. Material and Methods: 130 eyes of 65 patients who had applied Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between the ages of 18-45 who had not used CL before were randomly grouped and included in the study. The patients were divided into 4 different groups with Comfilcon A and Balafilcon A contact lenses as frequent replacement and extended use for 30 days. The patients were recorded by making biomicroscopic examination findings, topographic measurements and specular measurements at admission. The patients were called for followup at 1 and 3 months, and the biomicrocroscopic examination and non-invasive tear break-up time measurements were repeated. Biomicroscopic examination, topographic noninvasive tear break-up time, corneal wavefront analysis, specular microscopic measurements and CLIQ questionnaire were performed at the 6th month. The results obtained were compared between groups. Results: 46 females, 19 males, 65 patients were included in the study. The mean age of the patients was 26.77 ± 6.90 years. A statistically significant difference was found between the groups in terms of bulbar hyperemia, limbal hyperemia, corneal staining, papilla formation, epithelial cyst, infiltration density and frequency at the end of 6 months.