Silikon hidrojel kontakt lenslerin oküler yüzeye ve kornea morfolojisine uzun dönem etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the long-term effects of silicone hydrogel contact lenses on the ocular surface and corneal morphology
  1. Tez No: 709924
  2. Yazar: YELDA YILDIZ TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN GÜRDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızın amacı; üç farklı silikon hidrojel kontakt lensin (SHKL) 1, 3 ve 6 ay kullanımı sonrasında oküler yüzey, gözyaşı fonksiyon testleri, kornea topografik ölçümleri, oküler ve korneal aberasyonu üzerine etkilerini değerlendirmek. Prospektif olarak yapılan bu çalışmaya, daha önce kontakt lens kullanmayan ve kırma kusuru nedeniyle kliniğimize başvuran 58 sağlıklı olgunun 116 gözü dahil edildi. Olgular 3 gruba bölündü. Balafilcon A SHKL takılanlara Grup 1, Senofilcon A takılanlara Grup 2 ve Comfilcon A takılanlara Grup 3 denildi. Grup 1; 20 hastanın 40 gözünü, grup 2; 21 hastanın 42 gözünü; grup 3 ise 17 hastanın 34 gözünü içermekteydi. Tüm olgulara; Kornea ve kontakt lens Araştırma Birimi'nin evreleme skoru (CCLRU; Cornea and Contact Lens Research Unit) ile papiller hipertorfi, hiperemi, bulber hiperemi ve limbal vaskülarizasyon evrelemesi yapıldı. Gözyaşı fonksiyon testlerinden; gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), Schirmer testi, oküler yüzey hastalık indeks skoru (OSDİ) değerlendirildi. Oküler wavefront ölçümlerinden; ortalama total RMS (root mean square), HO RMS (high order root mean square), Zernike polinomu analizi (Z2-2, Z2 +2, Z3-3, Z3-1, Z3+1, Z3+3, Z4-4, Z4-2, Z40, Z42, Z4+4) ve korneal wavefront ölçümlerinden; ortalama koma, SpAb ( sferik aberasyon), RMS ölçümü ve Zernike polinomu analizi (Z2-2, Z2 +2, Z3-3, Z3-1, Z3+1, Z3+3, Z4-4, Z4-2, Z40, Z42, Z4+4 ) her iki göze de yapıldı. Bu değerlendirmeler kontakt lens öncesi ve 1 ay, 3 ay ve 6 ay kontakt lens kullanımı sonrası tekrarlandı. Grup 1,2 ve 3'te yaş ortalaması sırasıyla 22,45 ±5,96, 20,76 ±3,70, 21,00 ±3,84 yıl idi (p=0,601). Grup 1, 2 ve 3 de kadın erkek oranı sırasıyla 16 (%80) /4 (%20), 18 (%86) /3 (%14), 17(%84) /1(%16) idi (p=0,329). Grup 1'de papiller hipertrofi, palpebral hiperemi, ve bulber hiperemi grup 2 ve 3' e göre erken dönemde ortaya çıkmıştı. Grup 2 lenslerinde ise papiller hipertrofi ve bulber hiperemi özellikle 6 aylık kullanımdan sonra ortaya çıkmıştı. Hastaların hiç birinde limbal vaskülarizasyon bulgusuna rastlanmadı. Gözyaşı fonksiyon değerlendirmemizde; grup içi ve gruplar arası ortalama OSDİ skorunda ve GKZ'de istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmadı (p>0,05). Schirmer testi gruplar arasında 1 ve 3 aylık kontakt lens kullanımı sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim göstermezken (p>0,05); 6 aylık lens kullanımı sonrasında grup 3'de anlamlı bir düşüş gözlendi. (p0,05). Kontakt lensin 6.ayda neden olduğu ortalama silindirik refraksiyon kusuru grup 1'de ve grup 2'de sırasıyla 0.454 D, 0,418 D iken; grup 3'de 0,192 D idi. Grup 1, 2 ve 3'te kontakt lens kullanım öncesi ortalama korneal sferik aberasyon değerleri sırasıyla; 0,23 ±0,09 µm, 0,25 ±0,05 µm, 0,25 ±0,07 µm idi. Altı ay sonunda bu değer 0,25 ±0,12, 0,27 ±0,07, 0,25 ±0,07 µm olarak ölçüldü (p>0,05). Grup 1, 2, 3'de kontakt lens öncesi ortalama korneal koma değerleri sırasıyla; 0,27 ±0,13, 0,21 ±0,09, 0,24 ± 0,11 µm iken; 6 aylık kontakt lens kullanımı sonrasında 0,35 ±0,17, 0,28 ±0,18, 0,26 ±0,11 µm idi (p>0,05). Grup1 ve 2'de korneal aberasyonlardan total RMS, Z(3,-3), Z(3,+3), Z(3,-1) de değişimler söz konusu iken, grup 3'de korneal aberasyonlarda herhangi bir değişim söz konusu olmadı. Silikon hidrojel kontakt lenslerin 6 aylık kullanımı sonrasında klinik olarak anlamlı belirgin kuru göz gelişmedi. Kornea morfolojisindeki değişim SHKL kullanımda çok azdı. SHKL kullanımı sonrasında korneal aberasyonlardan koma ve sferik aberasyonda değişim gözlenmezken; total RMS, Z(3,-3), Z(3,+3), Z(3,-1)'de değişimler olabilmektedir. Bu değişimler asferik ön yüzeye sahip lens kullanımında görülmedi. Sonuç olarak; Silikon hidrojel kontakt lenslerin oküler yüzeye, gözyaşı fonksiyon testlerine ve korneal keratometri değerlerine etkisinde lensin materyali, su içeriği, modülüsü gibi parametreler önemli rol oynamaktadır. Asferik ön yüzeye sahip lenslerde korneal aberasyon değişimi minimal olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the ocular surface, tear function tests, corneal topographic measurements, and ocular and corneal aberrations after 1, 3, and 6 months of the 3 different silicone hydrogel contact lens (SHCL) wear. A hundred and sixteen eyes of 58 subjects who did not have any history of contact lens wear and presented to our clinic for refractive error were included in this prospective study. The subjects were divided into 3 groups as follows: Balafilcon A SHCL users formed Group 1, Senofilcon A users formed Group 2, and Comfilcon A users formed Group 3. Group 1 included 40 eyes of 20 cases; Group 2 included 42 eyes of 21 cases, and Group 3 included 34 eyes of 17 cases. All subjects were performed the index scorring of the cornea and contact lens research unit (CCLRU), grading of the papillary hypertrophia and hyperemia, bulbar hyperemia, and limbal vascularization. Tear function tests such as tear break up time (TBUT), Schirmer test, and Ocular surface disease index scorring (OSDI) were evaluated. Ocular wavefront measurements such as root mean square (RMS), high order root mean square (HO RMS), the analyse of Zernike polynom (Z2-2, Z2 +2, Z3-3, Z3-1 ,Z3+1, Z3+3, Z4-4, Z4-2, Z40, Z42 , Z4+4), and corneal wavefront measurements such as mean coma, and spheric aberrations (SpAb), RMS, and the analyse of Zernike polynom (Z2-2, Z2 +2, Z3-3, Z3-1 ,Z3+1, Z3+3, Z4-4, Z4-2, Z40, Z42 , Z4+4) were performed to all eyes. These measurements were repeated at 1st, 3rd, and 6th months of the contact lens wear. The mean age was 22,45 ±5,96, 20,76 ±3,70, 21,00 ±3,84 years in group 1, group 2, and group 3 respectively (p=0,601). The female to male ratio was 16(80%) /4(20%), 18(86%) /3(14%), 17(84%) /1(16%) in Groups 1, 2, and 3 respectively (p=0,329). The occurrance of papillary hypertrophia, palpebral hyperemia, and bulbar hyperemia was seen in early stages in group 1 in contrast to group 2 and 3. In group 2 papillary hypertrophia and bulbar hyperemia were occured especially after the 6th month of the SHCL wear. None of the patients had limbal hyperemia. When we evaluate the tear function tests; the mean OSDI score and TBUT did not show any statistically significant difference in and between the groups (p>0,05). The Schirmer test did not show any statistically significant difference between groups after 1 and 3 months of contact lens wear (p>0,05). However after 6 months Schirmer test showed significant decrease in group 3 (p0,05). The mean cylinderic refractive error was 0.454 D, 0,418 D, and 0,192 D in group 1, group 2, and group 3 respectively. Before the contact lens use the mean corneal spherical aberration values were 0,23 ±0,09 µm, 0,25 ±0,05 µm, 0,25 ±0,07 µm in groups 1, 2, and 3 respectively. After 6 months they were measured as 0,25 ±0,12 µm, , 0,27 ±0,07 µm, 0,25 ±0,07 µm (p>0,05). The mean coma values were 0,27 ±0,13 µm, 0,21 ±0,09 µm, 0,24 ± 0,11 µm in groups 1, 2, and 3 respectively before the contact lens use. They were 0,35 ±0,17 µm, 0,28 ±0,18 µm, 0,26 ±0,11 µm after 6 months (p>0,05). While group 3 did not show any difference in corneal aberrations, the corneal aberrations such as total RMS, Z(3,-3), Z(3,+3), Z(3,-1) were measured as different in groups 1 and 2. The 6 months use of the SHCL did not show dry eye clinically. The changes in the corneal morphology was minimal with the SHCL use. While there were no changes in the corneal aberrations such as coma and spheric aberrations after the SHCL use, total RMS, Z(3,-3), Z(3,+3), Z(3,-1) showed changes after the SHCL use. These changes were not seen with the use of lenses with aspheric anterior surface. In conclusion the material, water content, and modulus of the SHCL are the parameters that can affect the tear function tests, and corneal keratometric values. The change in the amount of aberration is minimal with the lenses which have aspheric anterior surface.