Silikon hidrojel kontakt lens ve sık değişimli yumuşak kontakt lens kullanımının konjonktiva florası üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of silicone hydrogel contact lenses and frequent replacement soft contact lenses usage on conjunctival flora
- Tez No: 304434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HRİSİ BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göz Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Eye Diseases, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Konjonktiva florasında kolonize olan en önemli bakteriler Staphylococcus epidermidis, difteroid çomaklar, Corynebacterium türleri ve Propionibacterium acnes'tir. Konjonktival flora, hayat boyu çeşitli etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Kontakt lensler bu etkenler arasında bulunsa da, görme bozuklukları artışına bağlı olarak kullanımı her geçen gün artmaktadır. Lens kullanımının konjonktiva epitelinde mikrotravmalara sebep olması potansiyel patojen bakterilerin göz yüzeyine ve lenslere tutunarak biyofilm oluşturmasına yol açmaktadır. Özellikle S.epidermidis'lerin slime üretimleri kontakt lense bağlı enfeksiyonların gelişiminde önem taşımaktadır. Çalışmamızda, lens kullanmaya hazırlanan 100 hastanın(60 Hidrojel, 40 Silikon Hidrojel) lens kullanımından önce, sonra alınan konjonktiva sürüntüleri ve lensleri incelenmiştir. Aerop bakteriler standart klinik mikrobiyolojik yöntemlerle, anaerop bakteriler ise Multipleks PZR ile tanımlanmıştır. Lens kullanım öncesi ve sonrası florada üreyen bakterilerin yarı kantitatif sayımı yapılmıştır. S.epidermidis'ler API Staph ile tanımlandıktan sonra slime üretimleri; kongo kırmızılı agar, standart tüp ve PZR yöntemleriyle belirlenmiştir. Veriler McNemar programı ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important bacteria of the eye conjunctival flora are Staphylococcus epidermidis, diphteroid rods, Corynebacterium spp. and Propionibacterium acnes. The conjunctival flora can vary throughout life depending on various factors. Despite the contact lenses are among these factors, due to the increase of visual disturbances the usage is increasing. The usage of contact lenses cause micro traumas in the conjunctival epithelium. This situation opens a way for potential pathogenic bacteria of the conjunctival flora and the contact lens surface to attach on the eye surface and to cause biofilm. Especially slime production of S.epidermidis is very important for contact lens related infection. In our study, lenses and conjunctival swabs of 100 patients taken before and after lense usage(60 hydrogel, 40 silicone hydrogel) were examined. The semiquantitative cultures of bacteria were performed. Aerobic bacteria were identified by standard microbiological methods and anaerobic bacteria by multiplex PCR. The detection of slime production S.epidermidis by congo red agar, standard tube method and PCR. Statistical data were evaluated with McNemar test.