İkinci Dünya Savaşı döneminde Nazi ve Nazi karşıtı afiş tasarımlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Nazi and anti-Nazi posters designs in the age of World War II
- Tez No: 676186
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EMRE BECER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma II. Dünya Savaşı sırasında grafik sanatçıların propaganda sürecinde, grafik tasarımı nasıl bir iletişim aracı olarak kullandıkları hakkında bilgi vermektedir. Savaş süresi boyunca ve sonrasında kullanılan afişler karşılaştırmalı olarak yorumlanmış, görsel, sözel retorikler ve tasarım ilkeleri açısından değerlendirilmiştir. Kitle iletişimi açısından çok büyük öneme sahip olan propaganda kavramı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Propaganda tarihi, araçları ve yöntemlerinin detayına inilmiştir. Propaganda afişlerinin üretilmesinde etkin rol oynayan grafik sanatçılarının kitleleri ne derece etkilediğine değinilmiş, sanatın gücünden bahsedilmiştir Bu araştırmanın sonucunda II. Dünya Savaşı'nda kullanılan propaganda afişlerinin savaşın ilerleyişini ve sonucunu eklediği gözlemlenmiştir. Propaganda afişleri konularına göre benzerlik göstermektedir. Bu konular sırasıyla ulusal sembol ve bayrak temalı, tasarruf temalı, çocuk temalı, Hitler temalı, yıkım ve inşa temalı afişler olarak gruplandırılmıştır. Son olarak Nazi afişlerine bakıldığında Yahudi karşıtlığı (Antisemitizm) gözlemlenmektedir. Bu konu diğer gruplardan farklılaştırılarak ayrı bir başlıkta incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research gives information about how graphic artists used graphic design as a form of communication in propaganda during World War II. The posters which are used during and after the war are commented comparatively and the visual and verbal rhetoric is reviewed in the light of design principles. The concept of propaganda, which has great importance on mass communication, is analyzed in detail, giving attention to propaganda history, tools, and methods. The research also talks about the power of art through the impact that graphic artists, who played an active role in the production of the posters, had on the masses. As a result of this research, it has been observed that the posters used in World War II influenced the progression and the outcome of the war, and the propaganda posters show some similarities in their topics. The topics are categorized into themes in the order of national symbols and flags, austerity, children, Hitler, destruction, and reconstruction. Finally, Anti-Semitism has been observed and this topic is covered separately.