Nazi Almanyasında Kabare Tiyatrosu ve bir model oyun: 'Cabaret'
Cabaret theatre at Nazi Germany and a model play: 'Cabaret'
  1. Tez No: 472094
  2. Yazar: DENİZ İNANÇ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜROL TONBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Birinci ve İkinci Dünya Savaşı, siyasal ve ekonomik olarak tüm dünyada radikal değişimlere sebep olmuştur. Bu iki büyük savaşın ara döneminde Almanya'da kurulan ve hızla iktidara doğru yol alan Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin ve Adolf Hitler'in iktidara gelme sürecindeki izlemiş olduğu politikaların, gerek sosyal sınıflara gerek eğlence sektörüne ve sanata etkileri olmuştur. Christopher Isherwood'un Berlin'deki anılarını kurgusallaştırıp yazdığı yarı otobiyografik romanı Hoşçakal Berlin'den oyunlaştırılan“Cabaret”oyunu da tam bu dönemde, Nazi partisi iktidara gelmeden önceki durumu ve halkın tepkilerini anlatmaktadır. Sosyal, ekonomik ve psikolojik olarak büyük yara almış olan Alman halkının ve ötekileştirilen Yahudilerin içinde bulunduğu karışıklığı, paranın ve/veya parasızlığın insanları getirdiği durumu ve tepkileri anlatılmaktadır. Partiyi destekleyenlerin kesin tutumu, olaydan bir haber olan kesimin riyakarlığı, kimsenin karşıt bir tepki göstermemesi gibi durumlar Almanya'yı korkunç bir iktidara sürükleyecektir. Kit Kat Kulüp de o zamandaki insanların durumunu anlatan bir metafor haline bürünmüştür. Cabaret oyunu bir müzikli oyun şeklinde yazılmıştır. Nazi Almanyası'nın siyasi durumu, kabare tiyatrosunun ortaya çıkışı ve gelişimi, Almanya'daki sanatın durumu ve siyasi durumların sanatı nasıl etkilediği ve Isherwood'un romanında da yer alan Sally Bowles karakteri detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
World War One and Two causes political and economical radical changes in the whole world. The politics of the National Socialist German Workers' Party and Adolf Hitler established in Germany in the midst of two major wars and leading up to power quickly, have been influential in both social class and leisure industry. The“Cabaret”played by Christopher Isherwood's semi-autobiographical novel Goodbye Berlin, which he wrote in Berlin, also describes the situation before the Nazi party came to power and the reactions of the people. It describes the confusion, the state and the reactions brought by the people of money and / or money, which are in the social, economic and psychological wounds of the German people and other Jews. Certain attitudes of the party supporters, the hypocrisy of the sagacious segment, and the absence of any opposition from anyone will drag Germany into a terrible power. The Kit Kat Club has also become a metaphor for the situation of people at that time. The Cabaret is written as a musical play. The political situation of Nazi Germany, the emergence and development of cabaret theater, the state of art in Germany and how politics affected the arts and the character of Sally Bowles in Isherwood's novel have been examined in detail.