Reflector savings in calculation of the critical mass
Kritik kütle hesabında yansıtıcı kazancı
  1. Tez No: 676254
  2. Yazar: GAYE SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sürdürülebilir bir fisyon zinciri reaksiyonu için herhangi bir geometri sisteminde gerekli olan en küçük bölünebilir malzeme miktarı olarak bilinen kritikkütle, kararlı-durum tek grup nötron difüzyon denklemi kullanılarak aklaşık olarak hesaplanabilir. Difüzyon denkleminin çözümünde, çekirdeğin yalın olması veya bir yansıtıcı malzeme ile çevrili olması önemlidir. Bu tür analitik hesaplamalarda, yalın sistemin kütlesinin ve boyutunun, yansıtıcı malzeme olması durumunda önemli ölçüde azaldığı görülmektedir. Bu tez, Monte Carlo Metodu'nun küresel, silindirik ve dikdörtgen koordinatlarda varsayımsal yalın ve yansıtıcılı sistemlere uygulanmasını ele almakta ve sonuçlarını sırasıyla yalın ve yansıtıcılı sistemler için nötron difüzyon denkleminin analitik çözümleri ile üç temel geometride karşılaştırmaktadır. Monte Carlo Yöntemi ile bu geometrilerdeki sistemlerin boyutu için yaptığımız sayısal hesaplamalarımızın sonuçlarının, analitik çözüm sonuçları ile çok iyi uyum içinde olduğunu gördük.Yöntemimiz çok basit, anlaşılır ve herhangi bir bilgisayar program dilinde uygulanabilirdir, ve sonuçlar analitik sonuçlarla bir uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
The critical mass which is known as the smallest amount of fissile material required in any system of geometry for a sustainable fission chain reaction can be approximately calculated by using the steady-state one-group neutron diffusion equation. In the solution of the diffusion equation, it is important if the core is just bare or surrounded by a reflector material. In such analytical calculations, it is seen that the mass and size of the bare system decreases dramatically if there is reflector material. This thesis considers the application of Monte Carlo Method to hypothetical bare and reflected systems in spherical, cylindrical and rectangular coordinates, and compares its results with those of analytical solutions of neutron diffusion equation for bare and reflected systems in three basic geometries, respectively. We show that our numerical calculations for the size of the systems in these geometries by Monte Carlo Method are in very good agreement with those of the analytical solutions. Our method is very simple, understandable and applicable in any computer program language, and the results are in consistent with those of analytical ones.