Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik büyüme kapsamında incelenmesi
Examination of information and communication technologies in the scope of economic growth
- Tez No: 676253
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT), bilgi odaklı ekonomilerde büyüme ve verimlilik artışlarının merkezi haline gelmiştir. Bu nedenle birçok ülke verimliliklerini artırmak için BİT' e yatırım yapmaya başlamıştır. Ancak BİT yatırımlarından beklenen getiriler bazı ülkelerde ve bazı yıllarda elde edilememiştir. Dolayısıyla, BİT' in bir ekonomiyi ne ölçüde etkilediği merak konusu olmuştur. Bu çalışmada; Konferans Kurulu Toplam Ekonomi Veritabanından (TED) alınan 1995-2018 dönemi yıllık panel verileri kullanarak Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri için BİT ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu amaçla, üretim fonksiyonu tahminini Sabit Etkiler (FE), Rastgele Etkiler (RE), Dinamik Sıradan En Küçük Kareler (DOLS), Tamamen Değiştirilmiş Sıradan En Küçük Kareler (FMOLS) ve iki-aşamalı Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) ile yapılmaktadır. BİT, BİT dışı sermaye hizmetleri ile istihdamı girdi olarak ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) çıktı olarak kullanıp üretim fonksiyonu tahminini yapılmaktadır. Tahmin sonuçları, BİT, BİT dışı sermaye hizmetleri ve istihdamın ekonomik büyüme üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Information and Communication Technologies (ICT) became the center of growth and productivity increases in the knowledge-driven economy. Therefore, many countries started to invest in ICT to increase their productivity. But, ICT investments did not pay-off for some countries and years. So, it has been a matter of curiosity to what extent ICT affects an economy. This study is interested in the relationship between ICT and economic growth for the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) countries using the 1995-2018 period annual panel data from Conference Board Total Economy Database (TED). For this purpose, we apply the production function estimation with fixed-effects (FE), random-effects (RE), dynamic ordinary least squares (DOLS), fully modified ordinary least squares (FMOLS), and the two-step system generalized method of moments (GMM). We use ICT, non-ICT capital services, employment as an input, and GDP as an output. The estimation results reveal that ICT, non-ICT capital services, and employment have a positive and statistically significant relationship with economic growth.