Bakıma ihtiyaç duyan yaşlılara bakım vermenin bakım veren aile üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects on caregiving family of elderly people in need of care
- Tez No: 676256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MİRAÇ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada yaşlılık, engellilik veya kronik hastalıklar gibi nedenlerle bakıma ihtiyaç duyan yaşlılara bakım vermenin bakım veren aileyi, aile üyelerini ve aile ilişkilerini nasıl etkilediğini ve değiştirdiğini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu amaca istinaden, nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve durum çalışması deseni uygulanmıştır. Araştırma süresince derinlemesine mülakat ve katılımcı olmayan/doğal gözlem kullanılarak veri toplanmıştır. Yaşlı aile üyesine bakım veren toplam 33 kişi ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiş, bunlardan 19 tanesi analize tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında yazıya aktarılmış ve Maxqda programına işlenmiştir. Betimsel analiz yolu ile analiz edilen veriler araştırmacının yorumları ile sunulmuştur. Araştırma neticesinde bakım verme deneyiminin, bakım veren ailede kurumsal ve ilişkisel değişikliklere yol açtığı tespit edilmiştir. Öyle ki bakım verme kaynaklı aile yapısı değişebilmekte, üyeler arasındaki ilişkiler zarar görebilmekte ve aile, fonksiyonlarına göre sağlıksız aileye dönüşebilmektedir. Bununla beraber ailenin de bakım vermenin niteliği ile yükünü etkilediği görülmüştür. Aile birlik ve beraberliğini koruyup bakım verme sorumluluğunu üstlendiği takdirde bakım yükü azalmakta ve yaşlıya daha iyi nitelikli bakım sunulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal how caregiving elderly people who need care for reasons such as old age, disability or chronic diseases affect and change the caregiving family, family members and family relationships. For this purpose, qualitative research method was preferred and case study design was applied. During the research, data were collected using in-depth interviews and non-participant / natural observation. In-depth interviews were conducted with a total of 33 people caring for the elderly family member, and 19 of them were analyzed. The data obtained were transcribed in computer environment and processed in Maxqda program. The data analyzed by descriptive analysis were presented with the comments of the researcher. As a result of the research, it was determined that the caregiving experience causes institutional and relational changes in the caregiving family. So much so that the family structure due to caregiving can change, the relationships between the members can be damaged and the family can turn into an unhealthy family according to their functions. However, it was observed that the family also affected the quality and burden of caregiving. If the family maintains the unity and togetherness and takes the responsibility of providing care, the burden of care decreases and better quality care can be provided to the elderly.