Determinants of somali students' entrepreneurial intentions: The case of university students in Mogadishu
Somalili öğrencilerin girişimcilik niyetinin belirleyicileri: Mogadişu'daki üniversite öğrencileri örneği
  1. Tez No: 676284
  2. Yazar: LIBAN DAUD ALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, özellikle yerel üniversitelerden mezun olacak durumdaki Somalili genç öğrencilerin girişimcilik niyetlerini etkileyen faktörleri ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmanın teorik çerçevesini, Planlı Davranış Teorisi oluşturmaktadır. Somali ülkesine ilişkin girişimcilik alanındaki literatür boşluğunu dolduracak şekilde, girişimcilik niyeti kavramına açıklık getirerek, bu çalışmanın alan yazına katkı sunması beklenmektedir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi, araştırma yaklaşımı olarak benimsenmiştir. Veriler, Mogadişu şehrinde yer alan 11 üniversitenin öğrencilerine anket dağıtılarak elde edilmiştir. Cevaplanan anket formlarından analize uygun olan 380 formun üzerinden analiz yapılmıştır. Çalışmanın tasarımı beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm girişimcilik kavramını irdelemektedir. İkinci bölüm ise girişimcilik teorileri bakımından alan yazını taramaktadır. Üçüncü bölümde, Somali'nin eğitim, ekonomi ve girişimcilik gibi alanlardaki tarihsel arka planını serimleyen bağlam bilgisine yer verilmiştir. Dördüncü bölüm, davranış teorileri ve girişimcilik niyetine ilişkin eleştirel literatür taramasına yer vermektedir. Son bölümde ise, araştırmacı sahadan topladığı verileri analiz ederek bulguları yorumlamıştır. Analiz öncesinde yöntemsel yaklaşıma dair bilgi sunulmuştur. Hipotez testleri sonucunda, kişisel tutumun ve algılanan kontrol davranışının girişimcilik niyetinde önemli bir role sahip olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra öznel normların, girişimcilik niyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the factors that affect Somali youngsters' entrepreneurial intentions, specifically local university graduates. The objective of this thesis is to make a significant contribution to the field of entrepreneurship in Somalia. This study consists of five chapters. The first chapter discussed the concept of entrepreneurship, and the second chapter discussed theories of entrepreneurship, and the third, the researcher discussed Somalia's historical background, including education, economy, and entrepreneurship. The fourth chapter was concerned with the literature review, the theory of planned behavior, and prior studies of entrepreneurship intention. In the fifth chapter, the researcher has discussed data analysis and interpretation. The researcher used the Theory of Planned Behavior and the concept of entrepreneurial intention to support the research. This study was conducted at eleven universities in the capital city of Mogadishu, Somalia. The unit of analysis was university students who are currently exposed to changes in the entrepreneurial environment. This study used a quantitative approach, and the sampling method used was non- probability convenience due to the ease of access to the sample units it presents. The questionnaire was distributed, and 380 sample responses were received from several universities. The hypothesis was tested, and the result reveals that personal attitude and perceived control behavior have a significant role in entrepreneurial intention. Besides, the subjective norm does not affect entrepreneurial intention.