An intelligent layout algorithm for variable screen resolutions
Değişken ekran çözünürlükleri için akıllı bir yerleştirme algoritması
- Tez No: 676294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURKAY GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Animasyonu ve Oyun Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde ilişkisel olarak tanımlanan bir kullanıcı arayüzünün akıllı ve dinamik bir yaklaşımla, gerçek zamanlı olarak değişken ekran çözünürlüklerine en iyi şekilde adapte olmasını sağlayacak bir algoritma sunuyoruz. Kullanıcı arayüzleri bilgisayarlar ve kullanıcılar arasındaki etkileşimi sağlayan yazılım ürünleridir. Bu arayüzlerin ortaya çıkartılmasında tasarımcılar ile yazılımcılara düşen görevler vardır. Günümüzde değişik cihazların desteklediği çok farklı ekran çözünürlüklerinin kullanımda olmasıyla birlikte geliştirilen uygulamalarında her ekran çözünürlüğünde başarıyla çalışması beklenmektedir. Fakat, mevcut durumda tüm farklı çözünürlükler için tasarımcılar ve yazılımcılar farklı arayüzler geliştirmekte ve bu arayüzlerin hem ilk geliştirimi hem de devam eden süreçte bakım ve güncellenmesi ciddi bir külfet getirmektedir. Bu problemin çözümü adına literatürde farklı yaklaşımlar önerilmiş olmakla birlikte, bu yaklaşımlar tasarım aşamasında harcanan eforu azaltmaya yönelik, gerçek zamanlı çalışmayan yaklaşımlardır. Bu çalışmada biz tasarımcı ve yazılımcıların üzerinden bu yükü alacak, uygulamanın geliştirilmesi esnasında bir defa ve basit bir ilişkisel modelle tanımlanacak bir veri yapısını ve bu yapıyı gerçek zamanda işleyerek verilen ekran çözünürlüğüne en uygun arayüze dönüştüren gerçek zamanlı bir yaklaşımı sunuyoruz. Kullandığımız veri yapısının hazırlanması son derece kolay olduğu gibi, tek bir arayüz tasarımından daha kısa bir zamanda hazırlanabilmektedir. Uygulamanın çalışması esnasında arayüzün oluşturulması da saniyenin altında gerçekleşmekte, gerçek zamanlı yeniden boyutlandırma işlemleri esnasında dahi arayüzde gecikme yaşanmamaktadır. Bunun yanında en iyi yerleştirmeyi seçmek için de estetik puanlama metodu kullandık ve bu metod sayesinde göze en hitap eden arayüzü seçip kullanıcı tecrübesini arttıran etkenler kattık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present an algorithm that will enable a relationally defined user interface to adapt to variable screen resolutions in real time with a smart and dynamic approach. User interfaces are design and software products that enable interaction between computers and users. Both designers and software have their duties in revealing these interfaces. In today's world, with the use of different devices and many different screen resolutions supported by these devices, it is expected to work successfully on each screen resolution in its developed applications. Unfortunately, designers and developers are developing different interfaces for all different resolutions, and maintenance and updating of these interfaces both in the initial development and in the ongoing process brings serious burden. Although different approaches have been proposed in the literature for the solution of this problem, these approaches are non-real-time approaches to reduce the effort spent in the design phase. In this study, we present a data structure that will take this load from the designers and developers, to be defined once and during the application's development, with a simple relational model, and a real-time approach that transforms this data structure into the most suitable interface to the given screen resolution. Preparation of the data structure we use is extremely easy, and it can be prepared in a shorter time than a single interface design. The creation of the interface is under a second during runtime, even during real-time resizing operations, the interface does not get stuck or stutter. In addition, we used the aesthetic scoring method to choose the best placement and thanks to this method, we selected the interface that appeals to the eye which increased the user experience.