Devlet inşasında güç kullanımı sorunu: Akıllı güç ve Kosova örneği
The question of power in state building: Smart power and the case of Kosovo
  1. Tez No: 676311
  2. Yazar: MEHMET ERKİN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HALİS ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte devlet fonksiyonlarını etkin olarak yerine getiremeyen, başarısız ve zayıf devletler ortaya çıkmıştır. Günümüzde yoksulluk, yolsuzluk, uyuşturucu kaçakçılığı, terör gibi ciddi pek çok uluslararası sistemin güvenliğini tehdit eden sorunun zayıf devletlerin devlet inşalarının başarılı şekilde gerçekleştirilememesinden kaynaklandığı ifade edilmektedir. Bu olgudan hareketle, araştırmada Neoliberal teori perspektifinde, devlet inşasında dış aktörler tarafından uygulanan akıllı güç politikaları konu edilmektedir. Dış aktörler tarafından gerçekleştirilen devlet inşa süreçlerinde sadece sert güç politikaları kullanılarak başarılı bir devlet inşa edilememektedir. İnşacı aktör ancak inşa edilen devletin halkı tarafından bir güven ve cazibe merkezi oluşturması müteakibinde böyle elverişli bir ortam sağlanabilmektedir. İnşacı eğer sert gücün kullanımına eş güdümlü yumuşak güç unsurlarını da kullanırsa, amaçlanan hedefler inşa edilen devletin halkı tarafından içselleştirilmekte ve devlet inşa sürecine olumlu katkıda bulunmaktadır. Bu kapsamda araştırmanın amacı Kosova örneğinden hareketle, devlet inşasına ilişkin teori-pratik ilişkisi bağlamında akıllı güç kavramının analitik bir araç olarak devlet inşalarını açıklamada ne kadar başarılı olduğunu ortaya koymaktır. Bu tezde Soğuk Savaş öncesi ve sonrası bazı başarılı ve başarısız devlet inşa örnekleri karşılaştırmalı bir şekilde ele alınarak Kosova örneğine benzeyen ve farklılık yaratan hususlar da karşılaştırmalı olarak eleştirel bir şekilde analiz edilerek devlet inşasında başarı ve başarısızlığı etkileyen unsurlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma dünyada milyonlarca insanın acı çekmesine sebep olan dış güçlerin askeri müdahaleleri sonrasında yapılan devlet inşalarının, nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğine hem bilimsel hem de normatif anlamda ışık tutmakta, konunun bu karakteri de Uluslararası İlişkiler disiplini açısından olduğu kadar insanlık açısından da önemini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Weak and failed states with no effective capabilities in fulfilling governmental functions have proliferated in the wake of the Cold War. In this day and age, it is not uncommon to establish a causational link through which failed state building policies had been providing a suitable environment for growing problems that have been undermining the mechanisms of the international system, such as poverty, corruption, illegal drugs trade and terror. Hence, this study, through the lens of neoliberal theory, examines the smart power policies that are crafted and employed by foreign actors. For processes in which state building policies are asserted by foreign actors, exerting hard power alone is of no avail. This equation could be invalid only if foreign actors are able to render themselves as the center of confidence and enticement in the eyes of indigenous peoples. Had hard power policies been asserted in tandem with soft power policies, indigenous peoples can adopt the policies and goals necessitated in state building. In this context, the aim of this study is to lay out the conditions for the successes of smart power policy, as an analytical concept, in depicting the contours of state building policies, via the example of the Republic of Kosovo. In this thesis some of successfull and failed state building samples was also studied comparatively. Similarities and differences with the case of Kosovo Republic was analized comparatively. This study bears importance not only in International Relations discipline, but also in a humanitarian one, in discussing the methods of successful state building and how they should be implemented by foreign actors in a post-intervention environment that caused suffering of millions of people from an academic perspective.