Orlicz uzaylarının s-normuna göre incelenmesi
Investigating Orlicz spaces equipped with s norm
  1. Tez No: 676317
  2. Yazar: ŞEYMA YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZTOP KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı Orlicz uzayları üzerinde yeni bir norm olarak tanıtılan s-normunu ve özelliklerini incelemektir. Orlicz uzayları, Orlicz, Luxemburg ve p-Amemiya normlarına göre [3], [20], [6] çalışmalarında incelenmiştir. Wisla'nın 2020 yılındaki [21] çalışmasında Orlicz uzayları üzerinde, dış fonksiyon aracılığıyla s-normları tanıtılmıştır. Bu tez çalışmasında, Orlicz uzayları üzerinde tanımlanan ve [3], [20] makalelerinde incelenen normlar karşılaştırılarak ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Genel ölçü uzayında yapılan bu çalışmaların lokal kompakt gruplar üzerinde ve soyut harmonik analiz kapsamında da incelenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine some properties of the s-norm which is introduced recently on Orlicz spaces. Orlicz spaces are investigated according to Orlicz, Luxemburg and p-Amemiya norms in [3], [20], [6]. In 2020, in Wisla's work [21], s-norms are introduced through outer functions s. In this thesis, the norms, which are defined on Orlicz spaces and investigated in the works [3], [20] are discussed and compared in detail. It is concluded that these studies in general measure spaces can be examined on locally compact groups and in the setting of abstract harmonic analysis.