د ِن ُم َح َّمِد ب ِن ُم َح َّمِد ب َش ْم ِس الِّدي ِ َّ ِة لل َّشْيخ ِب ال َحـنـفيـــ َهـ َمـذْ ِ فِــي تَز ِجـــيح ِرِفي )ت ِال ٍل العَ ْينِي ال َحنَ ِن ب اب 759هـ
Şemseddin İbn Bilal El-Aynî El-Hanefî'nin 'Risâle fî Tercîhi Mezhebi'l-Hanefiyye' adlı eserinin tahkik ve tahlili
- Tez No: 676319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezin konusu, son dönem Hanefî alim ve fakîhlerinden üstad Şemseddin el-Aynî'nin fıkıh ve usul ilmine dair yazmış olduğu önemli bir risalenin tahkik ve incelemesinden müteşekkildir. Bu değerli alim, birçok ilim dalında eserler telif etmiş ancak ilim tahsil edeceklerin kendisinden ve ilminden yeteri kadar istifade etmelerine imkan sağlayacak, hak ettiği şöhreti yakalayamamıştır. Tam ismi Şemseddin Muhammed b. Muhammed b. Bilal el-Aynî el- Hanefî olup hicrî 957 senesinde vefat etmiştir. Benim bu kıymetli alime ilgi duymamı sağlayan eseri, Hanefî mezhebini tercih ederek, tefsirinde birçok fıkhî ve usulî meselede Şafii mezhebini tercih eden Beyzâvî'ye reddiye olarak kaleme aldığı risalesidir. Söz konusu risaleyi akademik bir biçimde tahkik etmeye ve metinden elde ettiğim ilmi veriler doğrultusunda özet bir incelemeye tabi tutmaya gayret ettim. Tahkik esnasında farklı birçok kaynağa ve esere başvurdum. Mukaddime bölümünde Hanefi fıkıh kitapları ile bazı Şafii fıkıh kitaplarından, tabakat ve sözlüklerden, tefsir ve hadis eserlerinden ve karşılaştırmalı fıkıh kitaplarından yararlandım. Bu çalışmayı yürütürken karşılaştığım en büyük zorluk; elimdeki yazma nüshayı karşılaştırabileceğim,kontrolünü sağlayabileceğim ve müellifinin söylemek istediklerini tam olarak yansıttığımdan emin olmamı sağlayacak ikinci bir nüshanın elimde bulunmamasıydı. Fakat bu zorluğu da elimdeki el yazması nüshayı titizlik ve dikkatle tetkik ederek aşmayı başardım. Aynı zamanda elimdeki nüshayı, Beyzâvî tefsiri metinleriyle ve müellifin ele aldığı birçok meseleyi konu alan Hanefî kitaplarıyla mukayese ettim.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the investigation and study of an important message in the science of jurisprudence and its origins by a well-versed scholar of the later Hanafi scholars and jurists, who put in writing in various sciences, but he did not get his right of fame to benefit from it and with his knowledge the students of science, that is Abu Abdullah Shams al-Din Muhammad ibn Muhammad ibn Bilal al-Aini. Al-Hanafi, who died in the year nine hundred and fifty-seven of the honorable Prophet's migration, and who drew my attention to this distinguished scholar with his kind message in favoring the doctrine of the Hanafi masters and responding to Al-Baydawi in his interpretation, when he preferred the Shafi'i doctrine in many jurisprudential and fundamental issues. I investigated this thesis in a precise scientific investigation, and studied it briefly in the light of the scientific data that I extracted from the text, and I relied in the investigation a lot of sources and references, foremost of which are Hanafi jurisprudence books, books of translations, definitions, interpretation and hadith, and some books of Shafi'i jurisprudence, and comparative jurisprudence. Perhaps one of the most prominent difficulties that I faced in the investigation was the lack of a second copy of the manuscript that would enable me to interview the text, adjust it and extract it as its author, may God Almighty have mercy on him, wanted it to be! But by the grace of God Almighty, I was able to overcome this obstacle through careful, careful and careful reading of the text of the manuscript, and comparing it with the interpretation of al-Baydawi and its texts, and the Hanafi jurisprudence books that reported most of the issues mentioned by the author. God bless and Pacific to the straight path