Orlicz uzaylarında p-amemiya normuna göre bazı geometrik özellikler
Some geometric properties on Orlicz spaces endowed with p-amemiya norm
  1. Tez No: 676320
  2. Yazar: BADİK HÜSEYİN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZTOP KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasının iki temel amacı vardır. İlk olarak, modüler uzayların bir örneği olan Orlicz uzayları üzerinde p -Amemiya norm ailesini ( 1 ≤ p ≤ ∞ ) tanıtmak ve infimum değerini aldığı parametreleri sınıflandırmaktır. İkinci olarak, Orlicz uzaylarının Luxemburg ve Orlicz normlarına göre incelenen uç noktaları ve yuvarlaklığı gibi geometrik özelliklerini p -Amemiya normuna göre incelemektir. Bu tez kapsamında [5] makalesinde incelenen geometrik özellikler derlenerek Orlicz uzayları üzerinde bütüncül olarak ele alınıp karşılaştırılmış ve ispatları ayrıntılı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has two main purposes. The first aim is to introduce the p-Amemiya norm family ( 1 ≤ p ≤ ∞ ) on Orlicz spaces, which are examples of modular spaces, and to classify the parameters at which the norms attain their infimums. The second aim is to examine geometric properties such as extreme points and rotundity in Orlicz spaces with respect to p-Amemiya norms, which are studied with respect to Luxemburg and Orlicz norms. In this thesis the geometric properties examined in the article [5] are considered and compared in a unified manner on Orlicz spaces and their proofs are given in detail.