Birleşmiş Milletler sosyal politika uygulamalarının Afrika sosyal koruma politikalarına etkisi
The effect of United Nations social policy practices on African social protection policies
- Tez No: 676318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞA BAŞAR SARIİPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Birleşmiş Milletler (BM), 76 yıldır varlığını koruyan, küresel sorunları ve küresel yaşamı etkileme potansiyeli yüksek bölgesel sorunları gündemine alan bir örgüttür. Kurulduğu tarihten itibaren gün geçtikçe etkisini artırmak amacıyla söylemler üretir ve politikalar geliştirir. Özellikle yaşam standardının düşük olduğu bölgelerde yaşam standardının yükseltilmesi ve risklerle mücadele gücünün artırılması amacındadır. BM, öne sürdüğü söylemler ile yapmak istediklerinin zeminini oluşturarak harekete geçer. Bu bağlantı ile küresel çapta önemini yitirmeyen en az gelişmiş ülkelerin sayıca fazla olduğu Afrika kıtası ve Sahra Altı Afrika da BM'nin gündeminde yerini alır. Belirtilenler ışığında nispeten daha fakir bir bölge olduğu bilinen, risklerle mücadele gücü zayıf insanların yaşadığı Sahra Altı Afrika'da etkili olmaya çalışan BM, çok yönlü sosyal koruma yaklaşımı ile müdahalelerde bulunmaktadır. Bu bağlamda Sahra Altı Afrika'da gerek finansal sorunlar gerek de bölgenin iç dinamiklerinin etkisiyle sürdürülebilir olmayan, temel ihtiyaçları temin etme kapsamında kalan ve nüfusun tamamına yetmeyen politikalar ile cılız bir etki bırakılmaktadır. BM'nin kısa vadeli ilişkiler ağı kurduğu, iç karışıklık, iç savaş, kuraklık ve benzeri afetlerin yaşandığı bölgelerde risklere odaklandığı kanaati yüksektir. BM'nin geliştirdiği politikaların risklere odaklanması da etki süresini belirlemektedir. BM genel olarak risk süresinde etkili olan ve risk ortadan kalktığında sona eren politikalar uygulamaktadır. Ancak risk süresince sürdürülen politikalar da ihtiyaç sahibi nüfusun tamamına hitap etmemektedir ve tüm ihtiyaçların karşılanmasına odaklanmamaktadır. Bu durumda BM politikaları riskle karşı karşıya kalan ihtiyaç sahibi nüfusun tamamı için yeterli değildir. BM politikalarının sayısı fazla olsa da etkisi düşüktür.
Özet (Çeviri)
The United Nations (UN) has been in operation for 76 years, and it has brought regional issues with a high potential of affecting life around the world to the agenda. Since its foundation, the UN has developed discourses and policies to increase its impact. Its objective is to improve living standards and to support the struggle against risks in regions with poor living standards. The UN operates by proposing and promulgating discourses and then by acting. Africa continent and Sub-Saharan Africa has global importance and many underdeveloped nations, and it, too, is on the UN's agenda. The UN tries to be effective in Sub-Saharan Africa, a relatively poor region with populations that have little capacity to diminish risks, and its interventions there use a multidimensional social protection approach. It carries out partially effective policies in the region. However, the UN's impact on Sub-Saharan Africa is weak and unsustainable. Its efforts are only capable of meeting basic needs and are insufficient for the region's entire population. This is due to the region's financial problems and the effects of its internal dynamics. There is a strong belief that the UN focuses on risks in regions with short-term relationship networks where internal disturbances, civil wars, droughts and similar disasters are common. The focus of the policies developed by the UN on risks also determines the duration of impact. In general, the UN is implementing policies that are effective in the risk period and end when the risk is eliminated. However, policies that are maintained during the risk do not address the entire population of need and do not focus on meeting all needs. In this case, UN policies are not sufficient for the entire population of needs facing risk. Although the number of UN policies is high, the impact is low.