Depressive discourse: A study of selected poems by Thomas Hardy and Edwin Arlington Robinson
Depresif söylem: Thomas Hardy ve Edwin Arlington Robinson'ın seçilmiş şiirlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 676325
  2. Yazar: MOHAMMED A. JASIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH ISMAEL TURKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez Thomas Hardy ve Edwin Arlington Robinson'dan derlenmiş bazı şiirleri analiz etmeyi amaçlar. Bu iki şairin şiirleri bunalım ve hüzün unsurları içeren bazı ögelere tanıklık eder. Bu iki şairin hayatlarında gördükleri şartlar onları hayatın karamsarlığını yansıtan şiirler yazmaya itmiştir. Şiirlerinde kullandıkları melankolik ton hayatlarının acımasızlığına işaret eder. Black Sun: Depression and Melancholia adlı şiirde, Julia Kristeva her iki cinsiyetin de ağıtçısına yapılan atıflardan bahseder. Julia Kristeva melankoli konusunu pskanalizin yanı sıra tarih, sanat, felsefe, edebiyat, kültür ve din bağlamında da ele alır. Kristeva depresif kimseyi benlik algısını önemli bir takip ve neredeyse ulaşılamayan bir amaç olarak algılayan kişi olarak tanımlar ve bağlılığın kayıp kimlik sevgisinin nasıl bunalımın karanlık kalbinin tam ortasında yattığını açıklar. Bu tez Kristeva'nın Thomas Hardy ve Edwin Arlington Robinson'un bazı seçili şiirleri üzerine olan kitabı Black Sun'da görünen ve ona ait kavramları uygulamaya çalışır.
Özet (Çeviri)
The current thesis represents an attempt to analyze some selected poems of Thomas Hardy and Edwin Arlington Robinson. The poems of these two poets witness some elements that carry some elements of depression and sorrow. The circumstances that the two poets had witnessed in their lives forced the two poets to write in poems that reflect the bitterness of life. The melancholic tone that the poets employ in their poems depicts the harshness of their life. In her Black Sun: Depression and Melancholia, Julia Kristeva refers to the attributes of the mourner in both sexes. Julia Kristeva tackles the topic of melancholia, investigating this situation in the milieu of history, art, philosophy, literature, culture, and religion, psychoanalysis, and so forth. She describes the depressed as an individual who considers the feeling of himself to be a critical aim and an almost impossible target and how the love of a missing attachment identification lies at the very heart of the dark heart of depression. The current thesis tries to apply the notions of Kristeva that appear in her book Black Sun on some selected poems of Thomas Hardy and Edwin Arlington Robinson.