G-kuadrupleks tabanlı Auramine O tespiti
G-quadruplex based Auramine O detection
  1. Tez No: 676324
  2. Yazar: DİLAN GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN BAYRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Auramine O sarı renkli bir boyadır ve kağıt, kalem, tekstil ve gıda sanayinde sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. İşlenmiş gıdalarda orijinal renk kaybını önlemek ve ürünleri tüketicilere daha çekici hale getirmek için dünya çapında kullanılmaktadır. Auramine O'nun Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından insanlarda muhtemelen kansorejen hayvan çalışmalarında da kansere ve büyük tahribatlara neden olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle ülkemizde dahil birçok ülkede gıdalarda kullanımı yasaklanmıştır. Floresan moleküler rotor hareketi yapan Auramine O molekülleri guanince zengin dizilerden oluşan G-dörtlülerin birbiri üzerine istiflenmesi sonucu oluşan G-kuadrupleks yapı ile tespit edebilmek mümkündür. Bu çalışmada floresan moleküler rotor hareketi kısıtlanan Auramine O'nun kuantum verimliliğindeki artış ve dolayısıyla floresan yoğunluğundaki artış G-kuadrupleks dizi varlığında florimetri cihazı ile tespit edebilmiştir. Farklı on iki dizi içerisinden düşük konsantrasyonlarda AO'yu tespit edebilen c-myc dizi seçilmiştir. G-kuadrupleks tabanlı Auramine O tespit sistemi 3 nM tespit limiti ve 10 nM tayin limitine sahip olduğu belirtilmiştir. İçme suyu, makarna, bulgur ve köri örneklerinde Auramine O tespiti etiketsiz, güvenilir ve hızlı bir şekilde yapılmıştır. Yöntemin uygun ve kabul edilebilir metot validasyon parametrelerine sahip olmasıyla, gıdalarda AO tespitinde kullanılabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Auramine O is a yellow colored dye and is known to be frequently used in paper, pencil, textile and food industries. It is used worldwide to prevent loss of original color in processed foods and to make products more attractive to consumers. Auramine O has been reported by the International Agency for Research on Cancer to cause cancer and major damage in humans, possibly also in carcinogenic animal studies. For this reason, its use in foods is prohibited in many countries including our country. It is possible to detect Auramine O molecules, which make fluorescent molecular rotor movement, with the G-quadruplex structure, which is formed as a result of stacking G-quadruplets consisting of guanine-rich sequences on top of each other. In this study, the increase in the quantum efficiency of Auramine O, whose fluorescent molecular rotor movement was restricted, and thus the increase in fluorescence intensity was detected by fluorimetry device in the presence of G-quadruplex array. The c-myc sequence capable of detecting low concentrations of AO from among twelve different sequences was selected. The G-quadruplex based Auramine O detection system has been reported to have a detection limit of 3 nM and a detection limit of 10 nM. Auramine O detection in drinking water, pasta, bulgur and curry samples was made unlabeled, reliably and quickly. It has been shown that the method can be used for AO determination in foods by having appropriate and acceptable method validation parameters.