Psoriasisli hastalarda interlökin 36 ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of interleukin 36 expression in psoriasis patients
  1. Tez No: 676326
  2. Yazar: HAYDAR YÖNDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİ SARIKAYA SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Psoriasis vulgaris ve palmoplantar püstüloz klinik ve patofizyolojik olarak birbirinden ayrılan farklı psoriasis tipleridir. Psoriasis vulgaris, güncel psoriasis tedavilerine genel olarak palmoplantar püstülozdan daha iyi yanıt vermektedir. Palmoplantar püstüloz, hastalarda avuç içi ve ayak tabanında eritemli, skuamlı, püstüler ağrılı lezyonlarla seyrettiği için hastaların günlük aktivitelerini yapmalarında zorluğa sebep olmakta ve hastaların hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir. Çalışmamızın amacı psoriasis vulgaris, palmoplantar püstüloz hastaları ile sağlıklı kontrol gruplarında interlökin-36 alfa, interlökin-36 gama ve interlökin-36 reseptör antagonisti gen ekspresyonlarının değerlendirilmesidir. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniği'ne başvuran, klinik ve/veya histopatolojik olarak tanı konmuş 15 psoriasis vulgaris, 17 palmoplantar püstüloz hastaları ve 13 sağlıklı kontrol grubu olarak toplamda 45 erişkin gönüllü dahil edildi. Hasta ve sağlıklı gönüllülerin demografik ve klinik özellikleri (yaş, cinsiyet, hastalık tipi ve süresi, hastalığın başlangıç yaşı, vücut kitle indeksi, hastalık şiddet skorları) kaydedildi. Hastaların lezyonlarının en yoğun olduğu alandan ve sağlıklı kontrollerin palmar bölgelerinden deri biyopsileri alındı. Alınan biyopsi örneklerinde ters transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi kullanılarak interlökin-36 alfa, interlökin-36 gama ve interlökin-36 reseptör antagonisti gen ekspresyonları düzeyleri ölçüldü. Analizler neticesinde palmoplantar püstülozlu hasta grubunda interlökin-36 alfa gen ekspresyon düzeyi sağlıklı kontrollere göre istatistiki olarak anlamlı derecede yüksek saptandı. Çalışmamızın sonuçları, palmoplantar püstüloz patogenezinde interlökin-36 alfanın önemli bir sitokin olabileceğini göstermektedir ve gelecekte palmoplantar püstülozlu hastalarda yeni tedavi seçenekleri geliştirilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis vulgaris and palmoplantar pustulosis are two distinct psoriasis forms that differ from each other clinically and histopathologically. Psoriasis vulgaris generally has better response to antipsoriatic therapies than palmoplantar pustulosis. Palmoplantar pustulosis is characterized by erythematous scaly plaques and painful pustules on palms and/or soles and affects patients' quality of life negatively by causing difficulties in daily activities. The aim of our study is to evaluate tissue interleukin-36 alpha, interleukin-36 gamma and interleukin-36 receptor antagonist gene expressions in psoriasis vulgaris, palmoplantar pustulosis patients and healthy controls. Adult 15 psoriasis vulgaris, 17 palmoplantar pustulosis patients and 13 healthy controls who applied to Trakya University Medical Faculty Dermatovenerology Outpatient Clinic were enrolled this study. Demographic and clinical characteristics of patients and healthy controls such as age, sex, type of psoriasis, duration of psoriasis, age of onset, body mass index, disease severity were recorded. Skin punch biopsies were taken from the area where lesions of psoriasis patients were dense and palmar region of healthy controls. Interleukin-36 alpha, interleukin-36 gamma and interleukin-36 receptor antagonist gene expressions were studied from biopsy samples by reverse transcriptase polimerase chain reaction method. Results of gene expression analysis showed that interleukin-36 alfa levels were statistically significant higher than healthy controls. In conclusion our study shows that interleukin-36 alpha is an important cytokine in palmoplantar pustulosis. Our study may help the development of new treatment options for patients with palmoplantar pustulosis in future.