Mobil konutların incelenmesi ve Hıdırnebi yaylası mobil konut önerisi
Review of mobile houses and Hıdırnebı plateau mobile house proposal
  1. Tez No: 676346
  2. Yazar: REFİA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Geçmişle karşılaştırıldığında günümüz toplumlarında daha yoğun olduğu gözlenen mobilite, günümüz yapılarında da daha fazla uygulanır olmuştur. Bu tez çalışması mobil yapıların bir türü olan mobil konutlar üzerinden ele alınmıştır. Mobil konutlar, günümüzde afet ya da savaş gibi durumlarda kullanılan mobil acil durum barınaklarından, özellikle bireysel tercihlerle bir yaşam stili olarak kullanılan mobil konutlara kadar değişiklik gösterir. Bu tez kapsamında, özellikle kırsal bölgelerdeki doğal turistik alanların mevcut konaklama ihtiyaçlarına bir çözüm olarak mobil konut (Tiny House) önerisi oluşturmak amaçlanmıştır. Tezin yapılan çalışmalar bölümünün birinci bölümünde mobil mimarlık ve mobil konut üzerine literatürel bilgiler verilmiştir. Yapılan çalışmaların ikinci bölümünde farklı firmalar tarafından üretilmiş 28 farklı mobil konut örneği, genel özellikler, yapısal özellikler, tesisat özellikleri başlıklarında analiz edilmiştir. Daha sonra Hıdırnebi Yaylasına ait özellikler iklim, topografya, ulaşım, geleneksel mimari doku, kullanıcı sayısı, mekan organizasyonu, malzeme ve tesisat başlıklarında incelenmiştir. Hıdırnebi yaylası çeşitli özellikleri ile analiz edilmiştr. Bulgular ve irdelemeler bölümünde, analizlerden elde edilen veriler değerlendirilerek Hıdırnebi yaylasının turizminde dört mevsim yerli ve yabancı turistler tarafından konaklama amacıyla kullanılabilecek, mobil konut geliştirilmiştir. Öneri mobil konut, 1/50 ölçek plan, kesit, görünüşleri ve 1/20 ölçek sistem detayını içerecek şekilde projelendirilmiştir. Çalışmada, mobil konutların yapım ve yerleşim özellikleriyle kırsal bölgelere estetik, ekonomik, ekolojik gibi birçok katkı sağlayacağı, kırsal bölgelerde mevcut yapı stoğundan farklı olarak doğaya neredeyse hiç zarar vermeyeceği, doğayla iç içe mütevazi bir yaşam sunacağı, özellikle yaylalarda uzun ya da kısa vadeli konaklamalar için uygun olabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobility, which is observed to be more intense in today's societies compared to the past, has been applied more in today's structures. This thesis study is discussed through mobile housing, which is a type of mobile structures. Mobile housing varies from mobile emergency shelters, which are used today in situations such as disasters or wars, to mobile housing, which is used as a lifestyle, especially with individual preferences. Within the scope of this thesis, it is aimed to create a mobile housing (Tiny House) proposal as a solution to the existing accommodation needs of natural tourist areas, especially in rural areas. In the first part of the studies section of the thesis, literature on mobile architecture and mobile housing is given. In the second part of the studies, 28 different mobile housing samples produced by different companies were analyzed under the headings of general characteristics, structural features, plumbing features. Later, the characteristics of The Hıdırnebi Plateau were examined in climate, topography, transportation, traditional architectural texture, number of users, venue organization, materials and installations. The Hıdırnebi plateau has been analyzed with various characteristics. In the findings and reviews section, mobile housing, which can be used for accommodation by domestic and foreign tourists for four seasons in the tourism of The Hıdırnebi plateau, was developed by evaluating the data obtained from the analyses. The proposal is designed to include mobile housing, 1/50 scale plan, section, elevation and 1/20 scale system detail. In the study, it was concluded that mobile housing will contribute many things such as aesthetics, economics and ecological to rural areas with its construction and settlement characteristics, will almost never harm nature, will offer a modest life intertwined with nature, and may be suitable especially for long or short-term stays in the highlands.