Türkiye'deki KOBi'lerin endüstri 4.0 faaliyetleri açısından ERP kullanım düzeylerini etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of the factors affecting the ERP utilization level in regard to industry 4.0 activities of SMEs in Turkey
- Tez No: 676347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT SATI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Endüstri 4.0 ve Dijital Dönüşüm günümüz dünyasındaki ekonomik ve sosyal dönüşümün gerisinde kalmamak ve ortaya çıkacak fırsatları değerlendirebilmek için önemi her geçen gün artan bir konu haline gelmiştir. Türkiye, Endüstri 4.0 yol haritası olan ülkelerden biridir. Türkiye'deki sanayi birçok ülkede olduğu gibi KOBİ'lerden oluşmakta ve KOBİ'ler dijital dönüşümünde Türkiye'nin omurgasını oluşturmaktadır. KOBİ'lerin fırsatları kaçırmaması ve rekabet avantajlarını kaybetmemeleri için dijitalleşmeleri ve yeni iş modellerini benimsemeleri gerekmektedir. Bu noktadan hareketle KOBİ'lerin Endüstri 4.0 kavramını benimsemesi incelenmesi zorunlu bir konu haline gelmiştir. Çalışmada, Endüstri 4.0'ın bel kemiği olarak adlandırılan ERP sistemlerinin etkin kullanımının benimsenmesi, KOBİ'lerin Endüstri 4.0 dönüşümlerinde nerede olduklarının görülebilmesi ve hazır olma durumlarının tespit edilebilmesinin desteklemesi açısından ERP Temelli KOBİ Endüstri 4.0 Olgunluk Modeli tasarlanmıştır. Çalışmada yöntem olarak Çok Kriterli Karar Verme tekniklerinden Analitik Hiyerarşi Süreci ve DEMATEL yöntemleri kullanılmıştır. Literatürde ERP-KOBİ-Endüstri 4.0 bağlamında öne çıkan kavramlar Dijitalleşme, Endüstri 4.0 ve ilgili alanlarda uzmanlığı bulunan karar vericilere sunulmuş ve karar vericilerin tercihleri doğrultusunda ortaya çıkartılan faktörler incelenmiş ve olgunluk modelinin boyutları bu doğrultuda belirlenmiştir. Çalışmanın çıktısı olarak KOBİ'lere sektör fark etmeksizin Dijitalleşme, ERP ve Endüstri 4.0 konusunda olgunluklarını ve hazır olma durumlarını tespit edebilmeleri ve gelişimleri açısından yol haritası sunabilecek bir model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 and Digital Transformation has become an increasingly important issue in order not to fall behind the economic and social evolutions in our era as well as to take advantage of emerging opportunities. Turkey is one of the countries that has an Industry 4.0 roadmap. The industry in Turkey is primarily based upon SMEs as in many other countries, and SMEs form the backbone of Turkey in its digital transformation. SMEs need to digitalize and adopt new business models in order to be able to benefit from emerging opportunities as well as to not lose their competitive advantage. Therefore, the issue of SMEs adoption of Industry 4.0 concept has become a significant subject to be examined. In this study, an ERP Based SME Industry 4.0 Maturity Model is designed in order to adopt the effective use of ERP systems which are addressed as the backbone of Industry 4.0, for SMEs to perceive their position of development within the Industry 4.0 transformation and to support their readiness. Among the Multi-Criteria Decision Making techniques, Analytical Hierarchy Process, and DEMATEL method are adopted in this study. Prominent concepts in the literature within the context of ERP-SME-Industry 4.0 are presented to decision makers who have expertise in Industry 4.0, digitalization, and related fields. Afterwards, the factors identified in line with the decision makers' preferences were examined to form dimensions of the maturity model. The outcome of the study forms a model that can provide a roadmap for SMEs to determine their maturity and readiness for Digitalization, ERP, and Industry 4.0 which is applicable regardless of their sector.