Şanlıurfa bölgesinde tüketilen ambalajlı suların kalitesinin araştırılması
Investigation of quality of packaged water consumed in Sanlıurfa area
- Tez No: 676348
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN YEŞİLNACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Su insan yaşamı ve gelişimi için en temel maddelerden biridir. Sağlık ve hijyen konularında farkındalığın artmasıyla beraber sağlıklı ve güvenli su konusu halk arasında önem kazanmıştır. Son yıllarda, musluk suyundan daha güvenli ve lezzetli olduğu düşünüldüğü için ambalajlı su tüketimi önemli derecede arttı. Ambalajlı suların kaliteleri üretildikleri kaynakların kirliliğe maruz kalması, taşıma ve saklama koşullardan dolayı değişebilmektedir. Bu çalışmada, söz konusu şartların ambalajlı suyu kalitesindeki değişimlerin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Şanlıurfa ilinde satışa sunulan ambalajlı sulardan Şubat 2020 – Ağustos 2020 tarihlerinde 10 farklı markadan 20 örnek alınmıştır. Alınan örneklerde örneklerinde pH, elektriksel iletkenlik, Ca+2, Mg+2, Na+, K+, HCO3-, SO4-2, Cl-, NH4+, NO2-, NO3-, F-, koliform bakteri,Escherichia coli (e. koli)ve pseudomonas aeruginosa analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar İTASHY, TS266, WHO (2011) ve USEPA (2018) değerlerine göre karşılaştırma yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, mikrobiyolojik parametrelerde uygunsuzluk tespit edilmemiştir. Fiziko-kimyasal parametrelerden nitrit ve nitrat uygunsuzluğu tespit edilmiştir. Dört örnekte (%20) nitrit, yedi örnekte (%35) nitrat tespit edilmiştir. Nitrit uygunsuzluklarında üç örneğin İTASHY ve TS266, bir örneğin ise İTASHY, TS266 ve USEPA (2018) değerlerine uygun olmadığı, nitrat uygunsuzluklarında yedi örneğin USEPA (2018) değerlerine uygun olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water is one of the most essential substances for human life and improvement. With the increase in awareness on health and hygiene issues, the issue of healthy and safe water has gained importance among the public. In recent years, packaged water consumption has increased significantly as it is consider for safer and taste than tap water. The quality of packaged water can change due to the pollution of the sources they are produced, transportation and storage conditions. In this study, it is aimed to reveal the changes in the quality of packaged water under these conditions.20 samples were taken from 10 different brands between February 2020 and August 2020 from the packaged waters offered for sale in Sanliurfa. pH, EC, Ca+2, Mg+2, Na+, K+, HCO3-, SO4-2, Cl-, NH4+, NO2-, NO3-, F-, coliform bacteria, E. coli and Pseudomonas Aeruginosa analyzes were made in the samples taken. According to the analysis results, no inappropriate was detected in microbiological parameters. Nitrite and nitrate inappropriate was determined in physico-chemical parameters. Nitrite was detected in 4 samples (20%) and nitrate was detected in 7 samples (35%). Nitrite nonconformities, it has been determined that 3 samples do not comply with ITASHY and TS266, 1 sample does not comply with ITASHY, TS266 and USEPA (2018) values. In nitrite nonconformities, It has been determined that 3 samples do not comply with ITASHY, and TS266 values 1 sample does not comply with ITASHY, TS266 and USEPA (2018) values with, and in nitrate nonconformities.7 samples do not comply with USEPA (2018).