Evaluation of the impact of nanomaterial on local scour around bridge piers
Nano malzemenin köprü ayağı etrafında oluşan yerel oyulmaya olan etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 676351
  2. Yazar: AHMED HASHIM MOHAMMED AL AMERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Köprüler bir ülkenin altyapısının hayati bir unsurudur. Köprü ayaklarının yıkılmasına yol açan birçok neden vardır ve oyulma köprülere karşı en büyük sorunlardan biridir, ayrıca genel nehir yatağı bozulması ile birlikte yerel oyulma ve bu nedenle ayakların altındaki zemini ve etrafındaki toprağı iyileştirmek önemli olmaktadır. Köprü ayaklarının altındaki zemini iyileştirmek için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Sonlu farklar yöntemi ANSYS FLUENT yazılımı kullanılarak Nano kil tekniği kullanılarak köprü ayakları etrafındaki yerel oyulmayı simüle etmek için üç boyutlu sayısal oyulma modellemesi geliştirilmiştir. Bu çalışmada dairesel köprü ayakları çevresinde maksimum yerel oyulma derinliğini azaltmak için Nano Kil kullanılmıştır. Kumda sırasıyla 0, 3, 5, 10, 13, 17, 20 ve 25'lik farklı Nano kil yüzdeleriyle üç farklı köprü ayağı çapı kullanılmıştır. Nano kilin yerel oyulmaya etkisi, köprü ayağı etrafındaki kum karışımında senaryo olarak farklı yüzdelerde incelenmiştir. Deneysel verilere dayanan model, senaryo (sc1) olarak Nano kil yüzdesi sıfır ile başlamıştır. Bu senaryoda, maksimum yerel aşınma yüksek olmuştur. Nano kil ilavesi maksimum yerel oyulmayı azaltmıştır. Simülasyon sonuçları, maksimum oyulma derinliğinin ayak çapı ve Nano kil yüzdeleri ile değiştiğini göstermektedir. Kum karışımındaki optimum Nano kil yüzdesi %13 olarak bulunmuştur ki bu senaryo 5 (sc.5) olup, 11.1 cm'lik ayak çapı için maksimum yerel oyulmanın senaryo 1'e (sc1) göre 1.60 cm azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Bridges are a vital element of the infrastructure of a country. There are many reasons that lead to bridge piers failure and scour is one of the most problems against the bridges, moreover localized scour combined with general riverbed degradation, and therefore it's important to improve the soil under the piers. Several methods can be used to improve the soil under the bridge piers. Three dimensional numerical scour modeling was developed to simulate the local scour around bridge piers under using of Nano clay technique using finite difference method ANSYS FLUENT software. In this study Nano Clay was used to reduce the maximum local scour depth around circular bridge piers. Three different bridge pier diameters were used with different percentages of Nano clay of 0, 3, 5, 10, 13, 17, 20 and 25 respectively in the sand. The effect of Nano clay on local scour was investigated at different percentage as scenario in the mixture of sand around bridge pier. The model depending on experimental data started with zero percentage of Nano clay as scenario (sc1). In this scenario, the maximum local scour has been high. Addition of Nano clay reduced the maximum local scour. The simulation results show that the maximum scour depth changes with diameter of pier and the percentages of Nano clay. The optimum percentage of Nano clay in the mixture of sand was found as 13% which is scenario 5 (sc.5), where the maximum local scour for pier diameter of 11.1 cm reduced by 1.60 cm compered to scenario 1 (sc1).