Patates güvesi [Phthorimaea operculella Zeller) (Lepidoptera: Gelechiidae]'ne karşı Türkiye ve Kırgızistan'dan elde edilen bazı entomopatojen nematodların sera-saksı denemeleriyle etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of some entomopatogenic nematodes from Turkey and Kyrgyzstan against potato tuber moth [Phthorimaea operculella (Zeller) (Lepidoptera: Gelechiidae] in flowerpot-greenhouse
- Tez No: 676397
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KEPENEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, daha önceki yıllarda yapılan denemeler sonucu ülkemizden ve Kırgızistan'dan elde edilen EPN türleri (Steinernema feltiae-3KG, Tokat-Emir ve Heterorhabditis bacteriophora-TOK20, 11KG izolatları) sera etkinlik çalışmalarında denemelere alınmıştır. Laboratuvarda üretimi yapılmış olan patates güvesi [Phthorimaea operculella (Zeller) (Lepidoptera: Gelechiidae)] larvaları sera şartlarında saksılar içinde yetiştirilmiş patates bitkilerine bulaştırılmıştır. Deneme sonucunda EPN izolatlarının (S. feltiae-3KG, Tokat-Emir ve H. bacteriophora-TOK20, 11KG), patates güvesinin larva dönemine karşı etki denemelerinde 10. gün sonunda yapılan sayımlarda kontrolde 25 IJ cm-2 dozda 0.29'luk bir ölüm ve 50 IJ cm-2 dozda da 0.29'luk bir ölüm tespit edilmiştir. Bununla birlikte 25 IJ cm-2 dozda enfektif larva (IJs) S. feltiae-3KG, S. feltiae Tokat-Emir, H. bacteriophora TOK20 ve H. bacteriophora 11KG uygulamalarında sırasıyla 92.07, 74.02, 58.49, 29.83'lük ölüm tespit edilmiştir. 2. doz olarak kullanılan 50 IJ cm-2 dozda ise yine sırasıyla 99.71, 82.19, 78.79, 56.76'lık bir ölüm tespit edilmiştir. 25 IJ cm-2 dozda en yüksek etkiyi S. feltiae-3KG 92.07 ile göstermiş ve bunu, S. feltiae Tokat-Emir 74.02'lik bir ölüm ile takip etmiştir. En düşük etkiyi 29.83 ile H. bacteriophora 11KG göstermiştir. 50 IJ cm-2 dozda en yüksek etkiyi yine S. feltiae-3KG 99.71 ile göstermiş olup bunu yine S. feltiae Tokat-Emir 82.19 ile takip etmiştir. 50 IJ cm-2 dozda en düşük etkiyi 56.76'lık larva ölümü ile H. bacteriophora 11KG izolatı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, EPN species (Steinernema feltiae-3KG, Tokat-Emir and Heterorhabditis bacteriophora-TOK20, 11KG isolate) obtained as a result of the experiments carried out in previous years were taken into experiments in greenhouse efficiency studies from our country and Kyrgyzstan. Produced Phthorimaea operculella larvae in laboratory were infected with potato plants grown in pots under greenhouse conditions. As a result of the experiment, counts were made at the end of 10. days in the effect trials of EPN isolates (Steinernema feltiae-3KG, Tokat-Emir and H. bacteriophora-TOK20, 11KG) against the larval stage of potato moth [Phthorimaea operculella (Zeller) (Lepidoptera: Gelechiidae)]. After counts, a mortality rate of 0.29 was detected at the 25 IJ cm-2 dose in the control and 0.29 at the 50 IJ cm-2 dose. However, at a dose of 25 IJ cm-2, S. feltiae-3KG, S. feltiae Tokat-Emir, H. bacteriophora TOK20 and H. bacteriophora11KG applications resulted respectively 92.08, 74.02, 58.49, 29.83 deaths was determinated. In the second dose, 50 IJ/cm-2, respectively 99.71, 82.19, 78.79 and 56.76 deaths were detected. S. feltiae-3 KG with death rate of 92.07 showed the highest effect at a dose of 25 IJ cm-2, and this was followed by S. feltiae Tokat-Emir followed with death rate of 74.02. H. bacteriophora 11KG showed the lowest effect with death rate of 29.83. Again S. feltiae-3 KG with death rate of 99.71 showed the highest effect at a dose of 50 IJ cm-2, and again this was followed by S. feltiae Tokat-Emir followed with death rate of 82.19. H.bacteriophora 11KG showed the lowest effect with 56.76 larval deaths at 50 IJ cm-2 IJs dose.